Kablosuz Ağ Sinyalini Arttırmak, Kablosuz Ağ Standartları ve Kanallar

Kablosuz ağ sinyal gücünü basit değişikliklerle nasıl arttıracağınız hakkında kısa ve genel öneriler vermek ayrıca şu 802.11 b/g/n standartları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Günümüzde wireless bağlantılar çok fazla yaygınlaştı. Bunun sebebi insanların daha çok laptoplara yönelmesi, evlerinde bile olsa istediği herhangi bir noktada internete bağlanabilmek istemesi, kablosuz bağlantılarının hızının çoğu kişi için yeterli olması ayrıca artık cep telefonlarından tutun televizyonlara kadar bir çok elektronik cihazında kablosuz ağ bağlantısını kullanarak kapsama alanındaki kablosuz ağları kullanarak kolayca internete bağlanabilmesi ve birbirleriyle haberleşebilmesi.

Standartlar
Günümüzde kullandığımız bir çok kablosuz ağ standardı IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers – Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) adı verilen elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, dünyada önde gelen teknik organizasyon tarafından hazırlanmıştır.

IEEE 802.11a-1999 (802.11a):

5 Ghz bandını kullanarak 54 Mbit/s hızında aktarım yapılmasını sağlayan bir standart. Dış mekanda yaklaşık 100 metre. İç mekanda yaklaşık 13 metre.

IEEE 802.11b-1999 (802.11b):

2.4 Ghz bandını kullanarak 11 Mbit/s hızında aktarım yapılmasını sağlayan bir standart. Dış mekanda yaklaşık 110 metre. İç mekanda yaklaşık 35 metre.

IEEE 802.11g-2003 (802.11g):

2.4 Ghz bandını kullanrak 54 Mbit/s hızında aktarım yapılmasını sağlayan bir standart. Dış mekanda yaklaşık 110 metre. İç mekanda yaklaşık 35 metre.

IEEE 802.11n-2009 (802.11n):

2.4 Ghz ve/veya 5 Ghz bandını kullanarak 54-600 Mbit/s hızında aktarım yapılmasını sağlayan bir standart. Dış mekanda yaklaşık 250 metre. İç mekanda yaklaşık 70 metre.

Günümüzde n standardı oldukça hızlı yayıldı. Çünkü gün geçtikçe daha geniş alandan kablosuz interenete erişim ve daha yüksek hız ihtiyaçları doğuyor. Hatta bahsettiğim standartlar bile şu an ihtiyaçları tam olarak karşılayabilmiş midir tartışılır.

Kablosuz Ağ Kanalları:

Kablosuz ağ kanalları bandın çeşitli genişliklere bölünmesi sayesinde ortaya çıktı. Örneğin 2.4-2.4835 GHz bandı her birinin genişliği 22 MHz olan 13 ayrı kanala bölünmüş.

Kablosuz Internet Sinyal Gücünü Arttırma

Wireless ağınızınız çekim alanını ya da sinyal gücünü arttırmak için yapmanız gereken basit bir kaç adım var.

Doğru Konumlama

Kablosuz modeminizi ve kablosuz alıcınızı doğru konumlayın. Doğru konumlamadan kastım örneğin modemin erişim sağlanacak yerin ortasında olması erişim alanını önemli ölçüde arttıracaktır. Sinyal kalitesini düşüren önemli bir etmen de katı cisimlerdir. Örneğin duvarlar. Bunun dışında diğer elektronik cihazlar da girişime sebep olabilir. Bunun için modeminiz için doğru konumu seçmeniz önemlidir. Yatay konum dışında dikey konum da önemlidir. Odanın alt kısımlarda sinyali engelleyecek daha fazla eşya ve cihaz vardır. Bu yüzden bazıları modemi tavana yakın bir pozisyona asarak anteninin uygun şekilde size yönlendirmenizi önerirler.

Diğer Elektronik Cihazlar

Elektromanyetik dalgalar birbirlerini kolayca etkiler; özellikle de aynı bant aralığında çalışan cihazlar. Kablosuz ağınızla etkileşime girebilecek cihazları modeminizden uzak tutmakta fayda var. Örneğin mikrodalga fırın, telsiz telefonlar, bluetooth cihazlar gibi etkileşim olasılığı bulunan cihazlar sinyal kalitesini düşürebilir.

Yoğunluk

Aynı anda onlarca kişinin kablosuz ağı kullandığını düşünün. Aynı kablosuz ağı dışında çevrenizdeki diğer kablosuz ağlar da sizi etkiler. Aynı bant genişliğinde çalışan kablosuz modemler birbirleriyle etkileşime girerek bağlantı sorunlarına yol açabilirler. Burada devreye kanallar giriyor. Her modemin ayarları farklı olduğu için tam olarak nasıl yapılacağı hakkında kesin bilgi veremeyecek olsam da modeminizin yönetim paneline girerek kanal ayarını değiştirebilirsiniz. Tespitlerim sonucu ülkemizde en çok kanal 11 kullanılıyor. 1. ya da 6. kanala geçerek etkileşimi azaltabilirsiniz. Bu değişikliği modeminizin web arayüzüne girerek yapabilirsiniz. Genellikle http://192.168.2.1 ya da http://192.168.1.1 adreslerinden modem web arayüzüne giriş yapılabiliyor. Önceden tanımlı erişim adresi, kullanıcı adı ya da şifre için modeminizin kullanım kılavuzunu gözden geçirmenizde fayda var. Bazı ülkelerde belirli kanalların kullanımı yasaklı olabilir.

Modem ve Diğer Cihazlar için Firmware, Sürücü ve Yazılım Güncellemeleri
Açıkçası sadece yazılım güncelleyerek kablosuz ağ sinyal kalitesinde artış sağlayabilir ve ağa bağlanmama, sürekli kopma gibi bir çok temel ağ probleminin üstesinden gelebilirsiniz.

Firmware güncellemesi, cihaz piyasaya çıktıktan sonra üreticinin cihazın çalışmasını sağlayan yazılımı güncelleyerek performans artışı sağlaması ya da hataları gidermesi sonucu oluşan yeni güncelleme olarak tanımlanabilir. Firmware güncelleme işlemi marka ve modeminize bağlı olarak değişebileceği için kesin olarak şu şekilde yapılır diyemeyeceğim. Ancak modeminizin üreticisinin internet sitesine girerek modelinizi bulun ve teknik destek/indirmeler altındaki sürücü ve yazılım güncellemelerini indirin şeklinde açıklayabilirim. İndirdiğiniz yazılımı modemin web arayüzünden (Genellikle http://192.168.2.1 ya da http://192.168.1.1 adreslerinden modem web arayüzüne giriş yapılabiliyor. Önceden tanımlı erişim adresi, kullanıcı adı ya da şifre için modeminizin kullanım kılavuzunu gözden geçirmenizde fayda var.) kolayca yükleyebileceğiniz gibi bazı yazılım güncelleştirmeleri için üreticiler özel olarak Windows ortamında güncellemeye yarayan araçlar hazırlamış olabilirler. Kısacası üreticinizin web sitesini ve ürün kılavuzundaki firmware veya yazılım güncelleme bölümünü incelemenizde fayda var.

Sadece modem değil diğer kablosuz cihazların da güncellemeleri olabilir. Örneğin dizüstü bilgisayarınızda bulunan kablosuz ağ kartının da firmware ya da sürücü güncellemesi olabilir. Bunun için öncelikle bilgisayarınızın üreticisinin sitesinden laptopunuzu bulup destek/indirmeler bölümünden son sürücüyü indirip kurmanızı tavsiye ederim. Hatta kablosuz ağ kartınızın üreticisinin sitesinde girerek de güncelleme yapabilmeniz mümkün. (Genelde kartın üreticisinin sitesinde daha güncel firmware ve sürücüler bulunur.)

Örneğin telefonunuzla internete bağlanıyorsanız, telefonunuzun firmware güncellemelerini de yapın. Bir çok üretici cihazlarının sonradan daha performanslı çalışmasını sağlayan ve hataların düzeltildiği güncellemeleri yayınlarlar. Bu güncellemeleri yükleyerek hem ağ performansının artmasını sağlayabilir hem de kopma, bağlanmama gibi sorunları çözebilirsiniz.

Bir netbook bilgisayarda sadece kablosuz ağ kartı sürücünü güncelleyerek bilgisayarın bulabileceği ve bağlanabileceği ağların sayısında önemli bir artış olduğuna şahit oldum. Yine çevremde internet bağlantısının sürekli kopmasından tutun sitelerde doğrulama kodlarının görüntülenmemesine kadar bir çok sorunu modem firmwaresini güncelleyerek çözebildim. O yüzden cihazların yazılımını güncelleme belki de buradaki en önemli tavsiyelerden biri.

Ağı Genişletmekte Diğer Çözümler
Bazı alanlar oldukça büyüktür. Bu alanlar için sinyal kalitesini arttırmak adına tekrarlayıcı cihazlar kullanılması ya da ayrı bir modem ve hat alınması mantıklı olabilir.

[important]Arkadaşlar, ne yazık ki spesifik router/modem sorularınıza hem zamanım hem de bilgim olmadığı için cevap veremiyorum. Kendi modeminiz ya da routerınızla ilgili sorunları modem üreticinizin müşteri hizmetleriyle görüşerek daha hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.[/important]

Kablosuz Ağ Sinyalini Arttırmak, Kablosuz Ağ Standartları ve Kanallar” üzerine 53 düşünce

   • dostum ben açık söyleyim sorun çozulmesi için,Evimde kablolu modem kullanıyordum dün modemim yandı ve evimin 60 mt ilerisinde bir petrol ofisi var orda modem var sifre fln biliyorum baglandım fakat sinyal hep düşük laptobu nereye göturduysem sinyal hep dusuk gösteriyor.bi cevabın vardır ins cep tel vb esyalar modemin etrafında bulunmuyor ve modemi ben 60 mt uzaktan görebiliyorum cam kenarında ve tavana yakın duruyor aradaki duvar sayısı 0 ne yapmalıyım cevap bekliyorum(arkadasım bilgisayarına anten baglamıs bu sayede yaklasık 400 mt ye kadar sinyalı mukemmel olan aglar buluyor bu yontemi biliyorsan aşamalı olarak anlatırmısın.)Tesekkurler

 1. bızım evde ıkı laptop var ıkısı de toshıba bırınde vısta yuklu dıgerınde wın 7 ama vısta yuklu pcde rahatlıkla kullanabıldıgım alanda wın 7 nedense cekmıyor bu konuda yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla…

  • İki bilgisayar üzerindeki kablosuz ağ kartları farklı marka ve model olabilir, laptop üzerindek yerleştirildikleri alanlar farklı olabilir, bu da çekim kalitesini etkiler. Lütfen her ikisi için de en son sürücüleri kullandığınızdan emin olun.

  • Sürücülerinizi ve modem firmwarenizi güncellemek dışında modifikasyonları öneremiyorum. İnternet hızı sinyal eğer çok düşük değilse wireless bağlantınıza değil ADSL bağlantınıza bağlı oluyor.

  • Kalmış olduğunuz yurdun internet hızını eşit bölmesi gerekiyor. Daha fazla hız almak için indirme yöneticilerinden faydalanabilirsiniz. Makalede yazan sürücü ve firmware güncelleme işlemlerini de yapmanız faydanıza olacaktır.

 2. merhabalar benim evimdeki modeme(airties-rt-206) ortak olan bir komşuma wireless sinyalini iletmeye çalışıyorum. ama gerek evler arasındaki mesafe(benim evim 2.kat güney cephe, komşumun ki 4.kat kuzey cephe) gerekse aradaki katı cisimlerin varlığı onun modeme bağlanmasına imkan vermiyor. ki onun laptop’unu bizim evde denediğimizde sorun çıkmadı. sinyali ona nasıl iletebilirim ? yukarıdaki söylediklerinizin bir yardımı da olmadı, tekrarlayıcı cihaz diye belirtmişsiniz. onlardan neler tavsiye edersiniz ?

  • Merhaba,
   Aradaki mesafe büyük olduğu için sorun olması normal, kablosuz ve kablolu tekrarlayıcılar var. Bilgi almak uyumluluk ve kullanım kolaylığı için kendi kullandığınız modemin markası olan Airties müşteri hizmetleriyle görüşebilirsiniz. Diğer markaların cihazlarını da kullanabilirsiniz, en iyisi bir teknoloji mağazasıyla görüşmeniz ve kurulumu onlara yaptırmanız olacaktır.

 3. öncelikle siten için tebrik ederim gayet güzel olmuş.sorunuma gelince ben yurtta kalıyorum.bizim yurtta internet herkes kulandığı için zaten yavaş. ama benim laptoptan girdiğimde daha da yavaş.aynı lokasyonda bulunmamıza rağmen. arkadaşlarım 10kb ile indirirken ben 1i bile zor görüyorum. internette gezinmek bile eziyet. firmware i güncelledim antivirüs programının firewall ını kaldırdım ama sorun çözülmedi. nedeni ne olabilir acaba

  • Merhaba,
   Herşeyden önce teşekkür ederim.
   O anda kurulan sizinle sunucu arasındaki bağlantı sayısı, karşıdaki sunucunun hızı, siz ve sunucu arasındaki uzaklık, sizin ağ kartınızın ve modemin modeli ve markası, kullandığınız kablosuz bağlantı teknolojisi, sizin modeme uzaklığınız gibi birçok etmen internet hızını etkilemektedir.
   Bilgisayarınızda kurulu olan bir program, arkaplanda çalışan işlemler ya da zararlılar bağlantınızı sömürüyor da olabilir.
   Bu yüzden ne yazık ki yukarıdaki genel öneriler dışında özel bir şey söyleyemeceğim.

 4. Bizim kablosuz ağımızda 8 mgbt limitsiz internetimiz war kullandığımız modem tp link TD-W8901G modemin yeri çok güzel interneti 8 kişi kullanıyoruz iki tane tp link wa5210g Access Pointimiz var ve bunları tekrarlayıcı olarak kullanıyoruz ama internetimizde sürekli kesintiler oluyo sorunun nedenini bulamadık acaba daha güçlü modem kullansak düzelir şimdiden teşekkür ederim .

  • Merhaba, sonuçlar bir çok etmene bağlı olduğundan size kesin bir şey söyleyemeceğim, yerinde kurulum ve test yapabilecek birileriyle görüşürseniz daha sağlıklı olacaktır.

 5. Merhaba , işyerinde şöyle bir sorun var oda içlerinde çekim gücü epey düşük bunu artırmak istiyorum koridorlarda access point olarak hp msm310 var bunlara anten olarak directional anten var hp j8999a yinede oda içlerinde çekim gücü çok düşük kapı kalınlarından dolayı bu access point leri dıştan oda içlerine doğru baktırsam kazanç sağlarmıyım acaba oda camları çift cam yani kapımı cam mı tercih etmeliyim ?

 6. öncelikle sıte için tebrıkler guzel olmuş benım sorunun konmuşta kablosuz modem var ben masa ustunden onun ınternetınde yararlanmak için vayles mıdır wifimıdr ondan aldım programı kurdum ag baglatısınıda kurdum ınternetı bulamıyor modemın bulundugu oda ıyı benım oda arasında 45 m var cekmıyor çekmesı için ne yapmamı onerırsınız. yukseklık onemlımı bırde

  • Yükseklik önemli ancak 45m kısa bir mesafe, aldığınız wireless adaptörünüzü doğru kurduğunuzdan emin olun derim. Çok çok kalitesiz bir ürün almadıysanız o mesafeden rahatlıkla bağlanabilmeniz gerekmekte, dilerseniz aynı mesafeden bir laptop ya da cep telefonuyla ağın çekip çekmediğini kontrol edebilirsiniz

 7. iyi günler biz komşumuzla ttnet sınırsız int. bağlattık komşumuzla aynı kattayız kapılar arası mesafe 10 metre felan modemide onların kapı girişine koyduk ama bizim evden çok çok az çekiyor oda kapıya yakın yerlerde bunu nasıl çözebiliriz kullandıgımız modem airties rt 206. eğer modemden kaynaklıysa önerebilecegin bi modem varmı?

 8. arkadaşlar benimde bir sorum olacak benim sinyal yüksek ama gelip gidiyo, birde kaplosuz ağıma şifre koyamadım modem zxel birde onun yönlendiricisi var tp link dağıtıcı yani kaplosuz kullandığımız modem ona ne yaptıysam şifre koyamadım yardımcı olursanız sevinirim.sevilmeden55@hotmail.com bana yazarsanız sevinirim burdan

 9. arkadaşlar eğer çok sayıda kablosuz ağ bulunuyorsa pcnizde bu kanal değişterme olayını derim ben denedim baya fazla farkını gördüm 1-13 kanal arasındaki hepsini deneyin makale güzel olmuş emeğine sağlık…

  • Teşekkür ederim, bahsettiğiniz gibi aynı kanaldaki ağ sayısının çok fazla olması performansı etkileyecektir. 1-6-11 birbirleriyle çakışmayan kanallar. Bunlardan birini seçmenizi tavsiye ederim.

 10. Merhaba ben evime yeni internet bağlattım leptopta internet sinyal gücü 2-3 çubuk görünüyor.Modem evimin diğer ucunda aca usb şeklinde sinyal arttırıcı kullansam faydasını görürmüyüm ve bana önereceğiniz marka varmı.Teşekkürler.

 11. komşudan internet i nin modemi uzak kaçıyor sinyali düşük ve hızı da pek iç açıcı değil bu sorunların giderilmesi için ne tür bir cihaz almam gerekiyor lütfen yardımcı olun

 12. merhaba benim evimde modem e baglı bir tv var bir telefon var ve ben telefondaki bi video yu allsahre (dlna) baglantı ile tv de aynı anda seyretmek istiyorum yanlız video yu izlerken kısa kısa tvnin köşesinde yükleniyor diye kesilmeler oluyor …. bunun sebebini bulamadım aldıgım modem ev ici ağı icin hızlı dediler. (bu arada hız derken ben anlamam pek modemde 300mps yazıyor) bunun sebebi nedir maile bir cvp yazarsanız sevinirim.2. sorum modeme dışarıdan birisi ulaştıgı zaman bunu nasıl anlarım. airties te küzük bir program var benim ağı gösteriyor yeşil düz cizgiler. ve cevredeki yeşil kesik cizgiler ??? hangisi baglı ve hangisi kacak giriyor anlamadım??? şimdiden teşekkürler.

 13. merhaba ben 2 katta oturuyorum 4 katta olan komşudan internet alıyorum ve tek salonda çektiği için odamda internete giremiyorum acaba sinyal alıcıları var mı?

 14. Hocam, yan daireden de kablosuz ağa bağlanmak istiyorum ancak modem oldukça uzak ve arada bir dolu duvar var. başka bir modem daha kurulursa yan daireye yakın bir odaya sorun çözülebilir diye bir yorumda bulundu bir arkadaşım ama nasıl yapılacağını bilmiyor. Nasıl yapılacağını anlatan yerli veya yabancı bir kaynak gösterebilir misin bana?link versen de olur vaktin varsa anlatabilirsen sevinirim. teşekkürler

 15. Selamlar evde kablosuz wireless ile modemimiE bağlanıyoruz. Ağırlıklı olarak dizüstü ve özellikle iphonelarla bağlanıyoruz. Fakat sosual medyalara girerken problem yaşamaktayız. Gerek dizüstülerde herekse cep tellerinde. Ne twitter ne facebook, açılmıyor. Tarayıcı sayfası actığıöız zaman her siteye girebiliyoruz. Fakat sosyal medyalar olmuyor. Youtube da dahil. Çıldıracağız böyle sorun mu olur , selamlar saygılar

 16. Arkadaşlar, modemin konumunu 30 cm yükselttim, ev içinde %20’e yakın seviye artışı sağlayabildim, kopmalar neredeyse tamamen kalktı. Sizin de bu tarz sorunlarınız varsa, üşenmeyin, mutlaka denemenizi öneririm.

  Web sitenizde verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 17. merhaba
  bn komşum ile aynı interneti kullanıyorum bir iki ay önce 900 kb ve üstü indirirken şimdi 5 kb bile zor görüyor
  modem iç tarafta 350 m dış tarafta 750 m çekiyor yazıyor ama iki ay önce çoko iyiydi şimdi ise eziyet bir şekilde yardım ederseniz çok sevineceğim:)

 18. Kardeşim modem benim yan tarafımda.. aramızda 3 m var yada yok ama yıne de elımde tp-link dıe bır cıhaz var bu internet hızını arttırır .. uzakta internetleri belirler ( KM UZAKLIKLARI BİLE) ama ne oldu bilme 3 m bile çekmıyor artık

 19. merhaba iyi günler benim öğrenmek istediğim bişey var ben yaklaşık 100-150 metre öteden internet cekiyorum evimiz yukarıda olduğu için çekiyo fakat sadece cektiğim yere bakan camdan cekiyor fakat ben odamdan yada oturduğum yerden cekmek istiyorum bunun için bu kablosuz modemler varmış evin dışına asılan sanırım bunları internetten nasıl araştırabilirim ne adıyla bulacağım bimiyorum yardmcı olur musunuz acaba ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


4 + sekiz =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>