AMD + Intel Hybrid Değiştirilebilir Ekran Kartlarının Sürücülerini Son Sürüme Güncelleme

Kategori: Anasayfa, Genel, Haber Akışı | 34

Eğer benim gibi Intel ve AMD Ekran Kartı içeren ve değiştirilebilir grafikler özelliğine sahip bir dizüstü bilgisayara sahipseniz, daha piyasaya çıkışının üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş olsa bile bilgisayar üreticiniz ekran kartı sürücünüzü güncellememe kararı aldıysa ve yayınladığı en son sürücü uzun aylar/yıllar öncesinden kalmışsa bu yazı size hitap ediyor demektir.

Benim durumda olanlar ne yazık ki AMD’nin ya da Intel’in sitesine girip son çıkan sürücüyü indirip de kuramıyorlardı. Bir şekilde kurmuş olsalar bile ya düzgün çalışmıyor ya da ekran kartları (grafik çipleri) arasındaki geçiş sağlanamıyordu.

Değiştirilebilir grafik özelliği her ne kadar teoride çok iyi bir şeymiş gibi gözükse de AMD, Intel ya da HP’den kaynaklanan bir nedenden dolayı kabusa dönüştü. Ne Windows ne de Linux ortamında ekran kartımızın tam performansını kullanamadık, ısınma problemi, mavi ekranlar ve uygulamalarda hatalarla karşılaştık. Müşteri memnuniyeti  = -1

Bilgisayar üreticileri sürücüleri güncellemediğine göre (HP, bilgisayarıma en son 2 yıl önce ekran kartı sürücü güncellemesi çıkarmış, Windows 8 sürücüleri ise zaten yok.) tek çözüm üçüncü parti modifiye sürücüler kullanmaktı. Bu sürücüler imzalı olmadığından hem bazı problemler çıkarıyor hem de güvenlik açısından tedirginlik yaratıyordu.

Birkaç hafta önce ise çok güzel bir şey oldu ve AMD en son beta sürücüsünde eski ekran kartları için de değiştirilebilir grafiklerin düzgün çalışabildiği beta bir sürücü yayınladı. Sadece bir kaç yıl geç kalmış bu sürücü sayesinde artık en son AMD sürücüsü ve en son Intel sürücüsünü direkt olarak kendilerinden indirip kurarak kullanabiliyoruz. Ayrıca hem zorla benim çıkarmış olduğum sürücüyü yükleyeceksiniz deyip hem de sürücü güncellemesi vermeyen HP’yi de sonsuza kadar beklemekten kurtuluyoruz. Her neyse, sonuç olarak AMD bir şekilde bilgisayar üreticilerinden ya da aralarındaki anlaşmalardan kaynaklanan sürücü problemini çözmeye çalışıyor. Bu da güzel bir şey.

Ben bu yöntemle Intel 3000 serisi ve AMD Radeon Graphics HD 6770M ekran kartı kullanan HP dv6-6100 serisi bilgisayarımın ekran kartı sürücülerini başarıyla güncelleyebildim. Ancak bu sorunun diğer marka ve modellerde de olduğunu düşünüyorum.

Tam olarak bilmesem de Sony, Lenovo ve Dell kullanıcılarının da benzer sorunlarla karşılaşabildiğini duymuştum. Markanız ne olursa olsun bu problemi çözmek için uygulamayı deneyebilirsiniz.

Benim bilgisayarıma çok benzediği için uyum sağlayacağını düşündüm HP modelleri ise şu şekilde:

HP Pavilion dv6-6000 dv-6100 dv7-6000 ve dv7-6100 serisi:

dv6-6105et, dv6-6110st, dv6-6100st, dv6-6110et, dv6-6100et, dv6-6115st, dv6-6150et, dv6-6120st, dv6-6115et, dv6-6120et, dv7-6100et, dv6-6005et, dv6-6010st, dv6-6000st, dv6-6010et, dv6-6000et, dv6-6015st, dv6-6050et, dv6-6020st, dv6-6015et, dv6-6020et, dv7-6000et

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 ve bunların 64-bit sürümünü kullanıyor olmanız gerekmektedir.

Gerekli Dosyalar

AMD Ekran Kartı Sürücüleri:

AMD Beta Driver (13.11 Beta v9.2):

AMD Driver İndirme Sitesi (Lütfen en alttaki Latest  Mobility Beta Driver’ı indiriniz.)
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/latest-catalyst-windows-beta.aspx

Intel Ekran Kartı Sürücüleri:

Intel HD Graphics (1. Nesil):

İndirme Sayfası İçin Tıklayın

Intel HD Graphics 2000 ve 3000 Serisi:

İndirme Sayfası İçin Tıklayın

Intel HD Graphics 4000 ve Intel Iris Serisi:

İndirme Sayfası İçin Tıklayın

Diğer Programlar ve Dosyalar:

.NET Framework 4.5.1 (Windows 8.1 kullanmıyorsanız indirip kurunuz.):

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=40779

Parlaklık Düzeltme İçin Kayıt Defteri Dosyası:

İndirmek İçin Tıklayın

Treexy Driver Fusion:

http://treexy.com/products/driver-fusion

Çalışan en son ekran kartı sürücüsü:

Bilgisayar üreticinizin sitesine gidin ve en son düzgün çalışan sürücüyü indirip masaüstünüze kopyalayın, eğer bir şeyler ters giderse 2. ve 3. aşamaları tekrarladıktan sonra tekrar eski sürücünüzü kurabilirsiniz.

Temizlik

1. Aşama

Eğer HP bilgisayar kullanıyorsanız aşağıda bağlantısını vermiş olduğum yazımı okuyarak BIOS’unuzu ayarlamanız ve/veya güncellemeniz gerekebilir.

http://blog.oguzkirat.com/851/hp-degistirilebilir-grafik-karti-yapilandirmasi/

Eğer HP bilgisayar kullanmıyorsanız benzer şekilde BIOS güncellemeleri için kendi kullandığınız markanın internet sitesini kontrol ediniz ve yazıda bahsettiğim şekilde bir ayar olup olmadığını kontrol ediniz.

 2. Aşama

Öncelikle bilgisayarınıza bağlı olan HDMI ya da VGA portlarını çıkarmanızı tavsiye ederim. Laptobun kendi ekranı üzerinden kurulum işlemlerini gerçekleştirdikten sonra tekrar takabilirsiniz.

Öncelikle Denetim Masası -> Programlar ve Özellikleri altından AMD Catalyst Install Manager ve Intel HD Graphics Driver uygulamalarını kaldıralım. (Herhangi biri listede bulunmayabilir endişe etmeyin.)

intelamdbeta1

3. Aşama

Kaldırma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp Driver Fusion programını kurup çalıştırın. Bu program ekran kartı sürücünün sisteminizde bırakmış olabileceği kalıntıları temizlemektedir.

intelamdbeta2

Programı kurduktan sonra açıp Display kısmını tıklamanız ardından AMD’yi seçmeniz ve Delete tuşuna basmanız ve çıkan uyarıya Yes demeniz gerekmekte. İşlem bittiğinde “Her dosyayı silemedik, premium satın alırsanız sileceğiz” şeklinde uyarı alabilirsiniz, o kadar önemli değil. AMD kartı için temizledikten sonra aynı yolu izleyerek bu sefer Intel’i seçip Intel sürücüsünün kalıntılarını da temizleyin.

intelamdbeta3

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kurulum

Bundan sonrası oldukça kolay:

 • Windows 8.1 dışında bir işletim sistemi (Windows 7 ya da 8) kullanıyorsanız, yukarıdaki bağlantıdan .NET Framework 4.5.1’i indirip kurunuz.
 • Intel grafik işlemcinize uygun en son sürücüyü kurun.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • AMD sürücüsünü kurun.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

intelamdbeta4

Resimde görüldüğü gibi AMD Display Driver, yani AMD Ekran Kartı Sürücüsü kurulabilir durumda olacaktır.

Her şey düzgün olarak yüklendiyse masaüstünüze sağ tıkladığınızda Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır menüsünü görmeniz gerekmektedir.

 

Parlaklık Problemi

Eğer sürücüyü güncelledikten sonra ekran parlaklığınız düştüyse ve arttırılmıyorsa ek olarak vermiş olduğum .reg dosyasını çalıştırıp kayıt defterine ekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız problemi çözecektir.

 

Diğer Problemler

 • Eğer kurulum sırasında ekran kararır ve 2 dakika içinde açılmaz ya da mavi ekran hatası alırsanız bilgisayarınızı kapatıp açtıktan sonra sürücü kurulumunu tekrar deneyebilirsiniz.
 • Kurulumlar sırasında başka hiç bir uygulama (tarayıcı dahil) çalışmadığından emin olun. Eğer sürekli sorun yaşıyorsanız Temizlik bölümünü tekrar uyguladıktan sonra eski sürücünüzü tekrar kurabilirsiniz.
 • Yeni bir güncelleme çıktığında AMD ve Intel’in sitesinden indirip kurabilirsiniz ancak temizlik aşamasını tekrar yapmanızı tavsiye ediyorum.
 • Bazen geçiş işlemleri normalden yavaş çalışabiliyor, eğer çok bekletiyorsa çalışan programları kapatıp tekrar deneyin (eğer o an ekran kartını kullanan uygulama açıksa geçiş yapılamıyor) ya da bilgisayarınızı yeniden başlatın.

34 Responses

 1. Murat

  Merhaba öncelikle böyle bir konu acmaniz cok yararli oldu, bende dv6 6b56sg notebook var ve 2 senedir sikayetciyim bu durumdan hemde cok. artik hp ve amd den sogudum veya birdaha bu iki beraberlige karsi cikacagim kesin, neyse ben sizin dediklerinizi yaptim yaptiktan sonra yeniden baslattim 1-2 kere mavi ekran hatasi aldim stop 0x000007 ve igdp64.sys gibi bi hataydi crush dump diyordu neyse yinede tekrar yapmak istemedim herseyi bastan ama simdi artik o mavi ekrani vermiyor böyle devam edeyimmi yoksa bastanmi yapayim?

  • Oğuz Kırat

   Bazen ilk açılışlarda mavi ekran problemi olabiliyor. Tekrar mavi ekran oluşmuyorsa bu şekilde kullanın, mavi ekran almaya devam ederseniz en baştan denemek ya da başka sürücülere geçmek en mantıklısı olacaktır.

 2. şerif

  dv6-c02et laptobum var bilgisayar ilk açıldığında masaüstüne gelirken dalgalı bir şekillenme oluyor ve sonra normal haline geliyor leshcat sürücülerinde de aynı durum söz konusuydu ve ayrıca dedğiniz yöntemle kurulum yaptığımda değiştirilebilir grafik bölümü gözükmüyor nedeni ne olabilir acaba? Bu arada windows 7 kullanıyorum.

 3. Mithat

  brightnessfix.reg windows 8.1 için bende çalışmadı kayıt dosyasını geri almak istiyorum nasıl düzeltebilirim?

 4. Mahmut

  Benim pcde sizin ki ile ayni.dedikleriniziyaptim.amd ekran kartını yükledikten sonra yeniden basladiinda görüntü yok ses var ne olacak

 5. m.ali

  Ben sizin dediklerinizi aynen yaptım fakat amd ekran kartını yükledikten sonra kapatıp açtığımda mavi ekran hatası aldım pc açılmadı tekrar sistemi geri yükledi.Bir daha deneyecem fakat bi yerde eksiklik var gibi benim sistem Hp dv6 6010 st .Dediğiniz gibi olursa amd nin son sürücülerini kullanmak güzel olacak fakat başarabilene…

  • m.ali

   Oğuz bey ikinci denemede başarılı oldum(amd sürücüsünü tekrar kaldırıp temizledim ve kurdum+parlaklık reg dosyasını da kurmam gerekti) inşallah sorun çıkarmaz.Gelişmeleri hep birlikte takip edelim burada ve yeni-faydalı bilgileri paylaşalım.Sizin de emeğiniz için ayrıca teşekkürler…

   • serdar

    arkadaşım banda yardımcı olurmusun ya windows 8 yaptım pc yi de ypaamadım bir türlü ya

 6. Afşin SÜMER

  Çok teşekkür ediyorum büyük bir dertten kurtardınız beni. Bu sorun bana 3 şey öğretti 1. Birdaha asla HP Notebook alma 2. ATİ ekran kartı alma 3. Değiştirilebilir ekran kartı alma.

  • m.ali

   Aynen bende de açılışta mavi ekran + göz kırpma gibi sorunlar oluştu birçok deneme yaptım.Hp laptop kullandığım için ve nvidia ekran kartlı bir laptop almadığım için pişmanım…

 7. serdar

  ya arkadaşlar ekran parlaklıgı düştü ve yapamıyorum yaa lütfen yardımmm

 8. ismail

  çok teşekkürler. en son 3 yıl önce çıkmış bi hp sürücüsünü kullanıyordum. yeni sürücüler yüklemeye çalışınca uygun donanım bulunamadı diyordu. Amd artık bu sorunu çözmüş ama şimdi de parlaklık ayarlanamıyor.

  bir daha hp pc almam, amd ekran kartı almam, mecbur kalmadıkça değiştirilebilir grafik kartı almam. 3 yıldır illallah ettirdi ya. g62-b01et

  • ismail

   bu sürücü de birkaç sorun oldu yazayım. parlakalık ayarlanamıyor, reg dosyası da çözmedi. en kötüsü pc uykudan uyandığında ekran gelmiyor, simsiyah bekliyor. pc yi yeniden başlatmak gerekiyor. o yüzden kaldırdım.

 9. Özgün Unay

  Kardeşim Allah senden binlerce kez razı olsun.. 1 senedir ne yapacağımı bilemiyorum araştırmadığım yer kalmadı.. dediklerini harfiyen yaptım ve sonunda oldu ya oldu… Emeğe saygı eder… Teşekkür ederim..

 10. Özgün Unay

  Kardeşim 1 senedir araştırmadığım yapmadığım şey kalmadı.. Sonunda senin dediklerini yaptım harfiyen uyguladım.. Başardım. Allah senden razı olsun.. Şuan benden mutlu yok emin ol.. Emeğine yüreğine sağlık.. Teşekkür ederim..

 11. serkan

  Merhaba dediklerinizi yaparken bios güncelledim ekran nın parlaklığı azaldı dediğiniz gibi o reg dosyasının yükledim şimdide ne yaptıysam parlaklığı ayarlanmıyor ne yapmam gerekli

  • Oğuz Kırat

   Intel karta geçip parlaklığı ayarlayıp tekrar AMD karta dönün.

 12. Rahmi

  Selam. Öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim
  Bende Hp laptop kullanıcısıyım fakat almaz olaydım neler çektim neler
  Söylediğiniz işlemleri uyguladım fakat normalde
  ekran kartım Amd radeon hd 7670m
  Amd nin grafik ayarlarına girdiğimde Ürün özeti kısmındaki donanıma tıkladığımda Amd radeon hd 7600M series olarak görünüyor bu sıkıntı olur mu sizce?

 13. ismail

  Bu 13.11 beta sürümü siteden kaldırılmış. Neden acaba? Ne zamandır final sürümü olmasını bekliyordum ortadan kayboldu. Başka bir sürüm geldi o da uyumlu donanım bulunamadı diyor.

 14. DİNÇER

  merhaba, lenovo g510 hd 8750m ekran kartı oyunları yüksek performansa ayarlamama rağmen geçiş yapmıyor. gpu-z programından baktığımda gpu load %0 gösteriyor ancak, gpu-z render test dediğim zaman gpu load %99 a çıkıyor. sorunla ilgili yardımlarınız rica olunur. iyi günler dilerim

 15. Burak

  merhabalar lenovo G510 notebook kullanıyorum AMD Radeon ekran kartına sahip nomalde bir sıkıntı yaşamıyorum ancak online oyunlarda fps düşüklüğü yaşıyorum ve en önemlisi oyuna girdikten sonra masaüstünde hiç bir şeye tıklayamıyorum masaüstü fotoğrafı siyah oluyor ve oturum aç kapa yapmandan bilgisayarımı kapatamıyorum bile bana yardımcı olur musunuz

 16. g

  “Hp Pavilion dv6 3108st notebook” da uyguladım düzeldi. Herhangi bir problem yaşamadım. “Wolfenstein New Order” oyununu problemsiz oynamaktayım.
  Çok teşekkürler Oğuz bey, 3-4 senedir bu problemle karşılaşıyordum, çözmüş oldum sayenizde. Ek olarak; verdiğiniz bilgilerle, bu tip problemlerle karşılaşırsam çözüm mantığını öğrendiğimden, üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum, Tekrar teşekkürler emeğinize.

 17. Yiğit

  Abi Allah senden razı olsun. Bir çok şey denedim olmadı. Ama bu işlemleri uygulayınca sorunu çözdüm. Çok teşekkürler.

 18. BB

  Merhabalar oğuz bey.Ben intelden amd’ye geçtiğimde mavi ekran yiyorum bilgisayar yeniden başlayıp tekrar uyguladığımda düzeliyor.mavi ekran yememem için neyi önerirsiniz?

 19. Anıl Kaan Esen

  dostum öncelikle merhaba. uzun zamandır beni çıldırtan bi problemi sayende çözmüş bulunuyorum bunun için çok çok teşekkür ederim. sormak istediğim şey ise bu işlemleri yaptıktan sonrası ile ilgili. amd’nin de intel’in de drivlerını yükledim daha sonra pc yi ilk aldığım zamandan beri sürekli kullandığım değiştirilebilir grafik kartları menüsüne bu güncellemeden sonra ulaşamadım. BIOS la ilgili bir sıkıntı değil ordaki ayarlardan dynamic i fixed a getirdim ve kontrol de ettim ancak yeni indirdiğim bu CCC içerisinde değiştirme gibi bi opsiyon göremedim. bunu nasıl düzeltebileceğime dair bir bilgin varsa ve anlatırsan sevinirim. son olarak eklemek isterim ki, masaüstüne sağ tıklayınca “değiştirilebilir grafikleri yapılandır” seçeneği çıkıyor fakat bastığımda ccc açılıp en son hangi menüde bıraktıysam o menüyü karşıma getiriyor başkasını değil. iyi günler kolay gelsin.

 20. Salih

  Kardeş, Allah senden razı olsun 2 gündür bununla uğraşıyordum. Ne yaptıysam ne ettiysem olmadı. Yüklemediğim sürücü kalmadı. En son senin dediklerini birebir takip ettim. Sonunda yeni aldığım Lenovo G510’u sorunsuz kullanmaya başladım. İS Windows 7 kullanıyorum. Yoksa iade edecektim yani. Fakat bir iki değişiklik yaptım onları söyleyeyim belki başkasının faydasına olur:

  Intel sürücülerini kendim indirmedim, “Intel Driver Update Utility” kurdum, o donanımı bulup uygun sürücüyü indirdi. Fakat indirdikten sonra kurmadım bekledim. AMD R7 M265 ekran kartının kendi sitesindeki 14.9 versiyonunu kurdum çalışmadı, ben de başa döndüm. Donanımhaber’de Lenovo’nun bu modeli için Windows 7 kullanıyorsanız Win 8.1 sürücüleri çalışıyor yazıyordu, ben de Win 8.1 sürücülerini kurdum bir baktım çalışmaya başladı. Değerlendirme puanı geldi falan.

  Tekrar teşekkürler emeğine sağlık. Sana 100 internet puanı veriyorum 🙂

 21. Batuhan

  Hocam Allah senden bin razı olsun aylardır uğraştığım problemi senin sayende çözdüm

 22. ihsan

  öncelikle yardımların için teşekkürler benim sorunum ise son sürücü ile hdmi bağlantısından hiçbir şekilde görüntü ve ses alamamam ancak hp nin sitesindeki 2010 yılına ait sürücüyü kurunca oluyor ama bu seferde bazı uygulamalar da sorun oluyor sürücü çok eski olduğu için yardım ederseniz sevinirim teşekkürler.

 23. Bahadır

  Oğuz bey merhabalar. Benim hp 4280us laptopum var. Laptopta i5 480m işlemcli 1. nesil hd intel ekran kartı ve ati 6550 ekran kartı var. Sizinde bildiğiniz gibi driver da güncelleme yapamıyorum ve oyunlarda kasma aşırı ötesi ısınma ve grafik hataları oluyor. Şimdi uzun araştırmalar sonucu leshcatlabs.net i keşvettim ve unifly güncellemelerini pc me kurabiliyorum. Fakat en son çıkan omega uniflyi kurduğumda iki ekran kartınında driverında problem oluyor. Benim listeden driver seçerken neye dikkat etmem lazım? en son indirebileceğim driver versiyonu hangisidir? Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum cevaplarsanız memnun olurum.

 24. YusufCan Kılıç

  atı moblity radeon hd 5650 + intel hd media acceralator bu iki ekran kartı gözüküyor goruntu bagdastırıcısında aynı dediklerinizi yaptım ama halen aynı tas aynı hamam sizin dediklerinizden sonra çözünürlük 800×600 oldu sildim son olarak pc 2010’yılında aldım halen aynı sorun var intel i5 m460 6gb 4 çekirdek ekran kartı 1.5gb güncellesem oynayabilceğim bir sürü şey varken herşey kasıyor acil yardım edermisin teamviever yada başka bir program olur. Yardımlarını bekliyorum

 25. Baha

  Ben ekran kartımı güncelledim ama hoşgeldiniz ekranında 1 dk falan takılıyo sonra açılıyor ne yapmam gerekiyor? Yardım edermisiniz?

 26. Mehmet

  Aga Allah senden razı Allah ne muradın varsa versin çoluğun çocuğun varsa hayırlı evlat olsun sırtın yere gelmesin. Senin sayende yaptığım işlemlerle sürekli hata aldığım, intel ve amd yükleyince mavi ekran veren Lenovo bilgisayarım hiçbir sorun yaşatmıyor şu an. Ölüyü dirilttin ölüyü. Ulan nasıl mutluyum kaç gündür bununla uğraşıyordum internette izlemediğim video yapmadığım işlem kalmamıştı. Eyvallah üstad çok sağol…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.