AMD + Intel Hybrid Değiştirilebilir Ekran Kartlarının Sürücülerini Son Sürüme Güncelleme

Kategori: Anasayfa, Genel, Haber Akışı | 34

Eğer benim gibi Intel ve AMD Ekran Kartı içeren ve değiştirilebilir grafikler özelliğine sahip bir dizüstü bilgisayara sahipseniz, daha piyasaya çıkışının üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş olsa bile bilgisayar üreticiniz ekran kartı sürücünüzü güncellememe kararı aldıysa ve yayınladığı en son sürücü uzun aylar/yıllar öncesinden kalmışsa bu yazı size hitap ediyor demektir.

Benim durumda olanlar ne yazık ki AMD’nin ya da Intel’in sitesine girip son çıkan sürücüyü indirip de kuramıyorlardı. Bir şekilde kurmuş olsalar bile ya düzgün çalışmıyor ya da ekran kartları (grafik çipleri) arasındaki geçiş sağlanamıyordu.

Değiştirilebilir grafik özelliği her ne kadar teoride çok iyi bir şeymiş gibi gözükse de AMD, Intel ya da HP’den kaynaklanan bir nedenden dolayı kabusa dönüştü. Ne Windows ne de Linux ortamında ekran kartımızın tam performansını kullanamadık, ısınma problemi, mavi ekranlar ve uygulamalarda hatalarla karşılaştık. Müşteri memnuniyeti  = -1

Bilgisayar üreticileri sürücüleri güncellemediğine göre (HP, bilgisayarıma en son 2 yıl önce ekran kartı sürücü güncellemesi çıkarmış, Windows 8 sürücüleri ise zaten yok.) tek çözüm üçüncü parti modifiye sürücüler kullanmaktı. Bu sürücüler imzalı olmadığından hem bazı problemler çıkarıyor hem de güvenlik açısından tedirginlik yaratıyordu.

Birkaç hafta önce ise çok güzel bir şey oldu ve AMD en son beta sürücüsünde eski ekran kartları için de değiştirilebilir grafiklerin düzgün çalışabildiği beta bir sürücü yayınladı. Sadece bir kaç yıl geç kalmış bu sürücü sayesinde artık en son AMD sürücüsü ve en son Intel sürücüsünü direkt olarak kendilerinden indirip kurarak kullanabiliyoruz. Ayrıca hem zorla benim çıkarmış olduğum sürücüyü yükleyeceksiniz deyip hem de sürücü güncellemesi vermeyen HP’yi de sonsuza kadar beklemekten kurtuluyoruz. Her neyse, sonuç olarak AMD bir şekilde bilgisayar üreticilerinden ya da aralarındaki anlaşmalardan kaynaklanan sürücü problemini çözmeye çalışıyor. Bu da güzel bir şey.

Ben bu yöntemle Intel 3000 serisi ve AMD Radeon Graphics HD 6770M ekran kartı kullanan HP dv6-6100 serisi bilgisayarımın ekran kartı sürücülerini başarıyla güncelleyebildim. Ancak bu sorunun diğer marka ve modellerde de olduğunu düşünüyorum.

Tam olarak bilmesem de Sony, Lenovo ve Dell kullanıcılarının da benzer sorunlarla karşılaşabildiğini duymuştum. Markanız ne olursa olsun bu problemi çözmek için uygulamayı deneyebilirsiniz.

Benim bilgisayarıma çok benzediği için uyum sağlayacağını düşündüm HP modelleri ise şu şekilde:

HP Pavilion dv6-6000 dv-6100 dv7-6000 ve dv7-6100 serisi:

dv6-6105et, dv6-6110st, dv6-6100st, dv6-6110et, dv6-6100et, dv6-6115st, dv6-6150et, dv6-6120st, dv6-6115et, dv6-6120et, dv7-6100et, dv6-6005et, dv6-6010st, dv6-6000st, dv6-6010et, dv6-6000et, dv6-6015st, dv6-6050et, dv6-6020st, dv6-6015et, dv6-6020et, dv7-6000et

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 ve bunların 64-bit sürümünü kullanıyor olmanız gerekmektedir.

Gerekli Dosyalar

AMD Ekran Kartı Sürücüleri:

AMD Beta Driver (13.11 Beta v9.2):

AMD Driver İndirme Sitesi (Lütfen en alttaki Latest  Mobility Beta Driver’ı indiriniz.)
http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/latest-catalyst-windows-beta.aspx

Intel Ekran Kartı Sürücüleri:

Intel HD Graphics (1. Nesil):

İndirme Sayfası İçin Tıklayın

Intel HD Graphics 2000 ve 3000 Serisi:

İndirme Sayfası İçin Tıklayın

Intel HD Graphics 4000 ve Intel Iris Serisi:

İndirme Sayfası İçin Tıklayın

Diğer Programlar ve Dosyalar:

.NET Framework 4.5.1 (Windows 8.1 kullanmıyorsanız indirip kurunuz.):

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=40779

Parlaklık Düzeltme İçin Kayıt Defteri Dosyası:

İndirmek İçin Tıklayın

Treexy Driver Fusion:

http://treexy.com/products/driver-fusion

Çalışan en son ekran kartı sürücüsü:

Bilgisayar üreticinizin sitesine gidin ve en son düzgün çalışan sürücüyü indirip masaüstünüze kopyalayın, eğer bir şeyler ters giderse 2. ve 3. aşamaları tekrarladıktan sonra tekrar eski sürücünüzü kurabilirsiniz.

Temizlik

1. Aşama

Eğer HP bilgisayar kullanıyorsanız aşağıda bağlantısını vermiş olduğum yazımı okuyarak BIOS’unuzu ayarlamanız ve/veya güncellemeniz gerekebilir.

http://blog.oguzkirat.com/851/hp-degistirilebilir-grafik-karti-yapilandirmasi/

Eğer HP bilgisayar kullanmıyorsanız benzer şekilde BIOS güncellemeleri için kendi kullandığınız markanın internet sitesini kontrol ediniz ve yazıda bahsettiğim şekilde bir ayar olup olmadığını kontrol ediniz.

 2. Aşama

Öncelikle bilgisayarınıza bağlı olan HDMI ya da VGA portlarını çıkarmanızı tavsiye ederim. Laptobun kendi ekranı üzerinden kurulum işlemlerini gerçekleştirdikten sonra tekrar takabilirsiniz.

Öncelikle Denetim Masası -> Programlar ve Özellikleri altından AMD Catalyst Install Manager ve Intel HD Graphics Driver uygulamalarını kaldıralım. (Herhangi biri listede bulunmayabilir endişe etmeyin.)

intelamdbeta1

3. Aşama

Kaldırma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp Driver Fusion programını kurup çalıştırın. Bu program ekran kartı sürücünün sisteminizde bırakmış olabileceği kalıntıları temizlemektedir.

intelamdbeta2

Programı kurduktan sonra açıp Display kısmını tıklamanız ardından AMD’yi seçmeniz ve Delete tuşuna basmanız ve çıkan uyarıya Yes demeniz gerekmekte. İşlem bittiğinde “Her dosyayı silemedik, premium satın alırsanız sileceğiz” şeklinde uyarı alabilirsiniz, o kadar önemli değil. AMD kartı için temizledikten sonra aynı yolu izleyerek bu sefer Intel’i seçip Intel sürücüsünün kalıntılarını da temizleyin.

intelamdbeta3

Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Kurulum

Bundan sonrası oldukça kolay:

  • Windows 8.1 dışında bir işletim sistemi (Windows 7 ya da 8) kullanıyorsanız, yukarıdaki bağlantıdan .NET Framework 4.5.1’i indirip kurunuz.
  • Intel grafik işlemcinize uygun en son sürücüyü kurun.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • AMD sürücüsünü kurun.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

intelamdbeta4

Resimde görüldüğü gibi AMD Display Driver, yani AMD Ekran Kartı Sürücüsü kurulabilir durumda olacaktır.

Her şey düzgün olarak yüklendiyse masaüstünüze sağ tıkladığınızda Değiştirilebilir Grafikleri Yapılandır menüsünü görmeniz gerekmektedir.

 

Parlaklık Problemi

Eğer sürücüyü güncelledikten sonra ekran parlaklığınız düştüyse ve arttırılmıyorsa ek olarak vermiş olduğum .reg dosyasını çalıştırıp kayıt defterine ekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız problemi çözecektir.

 

Diğer Problemler

  • Eğer kurulum sırasında ekran kararır ve 2 dakika içinde açılmaz ya da mavi ekran hatası alırsanız bilgisayarınızı kapatıp açtıktan sonra sürücü kurulumunu tekrar deneyebilirsiniz.
  • Kurulumlar sırasında başka hiç bir uygulama (tarayıcı dahil) çalışmadığından emin olun. Eğer sürekli sorun yaşıyorsanız Temizlik bölümünü tekrar uyguladıktan sonra eski sürücünüzü tekrar kurabilirsiniz.
  • Yeni bir güncelleme çıktığında AMD ve Intel’in sitesinden indirip kurabilirsiniz ancak temizlik aşamasını tekrar yapmanızı tavsiye ediyorum.
  • Bazen geçiş işlemleri normalden yavaş çalışabiliyor, eğer çok bekletiyorsa çalışan programları kapatıp tekrar deneyin (eğer o an ekran kartını kullanan uygulama açıksa geçiş yapılamıyor) ya da bilgisayarınızı yeniden başlatın.