USB Aktarıcı’nın Windows Ortamında Kullanılması

Kategori: Eski Yazılar, Projelerimden | 46

Windows ortamında da USBAktarıcı’yı kullanarak Pardus, MeeGo gibi işletim sistemlerini USB flash belleğe aktarabilirsiniz.

Bu yazıda bu işlemi nasıl yapabileceğinizi resimli olarak anlatacağım.

USBAktarıcının Windows Sürümünü http://blog.oguzkirat.com/usb-aktarici adresinden indiriyoruz.

Pardus, MeeGo ya da uyumlu diğer Linux ISO ya da IMG dosyasını ilgili dağıtımın sitesinden indiriyoruz.

[warning]Burada yer alan işlemler flash belleğinizde veri kaybına neden olacaktır. Lütfen öncelikle tüm dosyalarınızı yedekleyiniz.[/warning]

Başlangıç olarak USB flash diskimizi biçimlendirelim. Eğer daha önce bir yükleme yaptıysanız, bu şekilde flash diskinizi tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz.  Bilgisayarım’dan flash diski buluyoruz ve Format (“Biçimlendir”) seçeneğini seçiyoruz.

 

 

 

Dosya sistemi (File System) olarak FAT32’yi seçiyoruz ve Biçimlendir (Format) butonuna tıklayarak biçimlendirmeyi onaylıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İndirmiş olduğumuz USBAktarıcının son sürümünü simgesine çift tıklayarak başlatıyoruz. ISO ya da IMG imajını seçmek için Gözat butonuna basıp dağıtımın ISO ya da IMG dosyasını seçiyoruz.

Ardından aktarılacak diski seçmek için ikinci Gözat butonuna basarak açılan menüden aktarım yapılacak diski seçiyoruz.

Seçimlerimizden emin olduktan sonra Hazırla butonuna tıklıyoruz. Uygulama verilerin silineceğine dair onay alacaktır.

Aktarım işlemi başladıktan sonra bitene kadar USB diskinizi sökmeyin ve pencereyi kapatmayın.

İşlem tamamlandığında varsayılan tarayıcınız açılacak ve kurulum ile ilgili notlar çıkacaktır. Bu notları dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Artık bilgisayarınızı yeniden başlatıp USB belleğiniz üzerinden boot edebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınız açılırken boot ekranına girip USB belleğinizi seçmeniz gerekecek. Bu işlemi çoğunlukla bilgisayarınız daha ilk açılırken (bilgisayarınızın marka ve modeline göre) ESC, F11, F12 DEL tuşlarına basarak yapabilirsiniz.

46 Responses

 1. Mesut

  usb aktarıcı programınız windows vista 64 bit altında çalışmıyor. geçmiş sürümler ile uyumlu çalış kipi etkinleştirilmesine rağmen çalışmıyor. iyi günler.

  • Oğuz Kırat

   Programı Windows Vista altında denemedim. Windows 7 64bit altında sorunsuz çalışıyor. Gelecek sürümlerde Vista altında da test edeceğim. Geri bildirim için teşekkürler

 2. Bilgehan Yılmazer

  Programı windows XP 32bit sistemde denedim. Birkaç defa tekrar etmeme rağmen hata veriyor ve flashdiski biçimlenmemiş gösteriyor sadece. Boot edilmiyor…

  • Oğuz Kırat

   Flash disk Windows tarafından biçimlenmemiş olarak görünmektedir. Ancak doğru şekilde boot ederseniz kurulumu başlatabilirsiniz.

 3. Abdullah

  Merhaba windows 7 64 bit kullanıyorum tüm dediklerinizi adım adım yaptım tebrikler ekranınıda gördüm ardından usb bellek ile bilgisayarı başlatmak istedim ama bilgisayar başlamadı sistem dondu kaldı bu sorunu nasıl çözebilirim, sub ye kurduğum pardus sistemi 64 bit 2011.1,

 4. Serkan KARABULUT

  bugün indirdiğim arayüz sizin tarifinizde yeralan arayüzden farklı. disk formatlamasında bir sorun yok ancak. iso dosyasını ve usbdiski seçmemize rağmen başla dediğimizde “iso image or target disk wasn’t selected” diyor. işletim sistemi: w7 32bit. teşekkürler.

  • Oğuz Kırat

   İndirdiğiniz arayüz programın yeni sürümüne, makalede anlatılan görüntüdekilerdeki arayüz ise programın eski sürümüne aittir.
   Bahsettiğiniz problem başka kullanıcılarda da var. USBAktarıcı 3 ile düzeltmeye çalışacağım. Anlayışınız için teşekkürler.
   ISO dosyanızı C dizinine kopyalayıp tekrar deneyebilir misiniz?

 5. Abdullah

  Üstat Unofficial Pardus USB Creator programı ile sorunsuzca boot usb sini oluşturdum ve kurulumu gerçekleştirdim, ama USB Aktarıcı ile 3 kere denememe rağmen hep aynı sonucu aldım 🙁

  • Oğuz Kırat

   Bazı flashlarda ve bilgisayarlarda ortaya çıkan sorunun farkındayım. USBAktarıcı 3 ile problem düzeltilecek. Geri bildiriminiz için teşekkürler.

 6. Abdullah

  Çok iyi olur üstat birde kişisel ricam program ilk açıldığında tamamen Türkçe olsun diğer dil seçenekleri daha sonra değiştirilebilir olursa hoş olur,

 7. barikat_diss

  Windows 64 Bit ile Programı Denedim
  Flash Zaten Boştu ama Programdanda Formatladım
  ISO Kopyalamada, ISOyu ve Hedef Sürücü (K) Seçmeme Rağmen “Hedef veya ISO Seçilmedi” Hatasını Aldım

  NOT:
  ISO Dizini: -Masaüstü-
  Flash Sürücü: FAT32, Boş, Sürücü İsmi (K)

 8. Hasan

  ben bu programı denedim ve başarı ile pardüsü kurdum daha sonra windows işletim sistemli diğer bilgisayarımda usb’mi normal şekilde formatladım ama 4 gb göreceğine 1.15 gb görüyor bunu nasıl düzeltebilirim.

 9. Bilal Tanış

  Üstadım ellerine sağlık allah razı olsun. özgürlük için!!!

 10. kürşad

  bende aynı problemi vista ile yaşadım
  USBAktarıcı 3 Beta da aynı sorunu veriyor….

 11. kürşad ali arıkan

  aynı sorunla bende karşılaştım “Hedef veya ISO Seçilmedi”
  USBAktarıcı 3 Beta da kullandım bir faydası olmadı…

 12. mehmet

  defalarca denedim hep disk ve img dosya secilmedi hatası verdi.Ancak iso dosyasını direkt C ye kaydedip denediğimde diske kaydetme işlemini yapabildi.

 13. NSR

  bu işlemleri yaptıktan sonra kurulum yapmadan yalnızca usb den sistemi nasıl çalıştıracağız ?

 14. Deniz Türkmen

  “Hedef veya ISO Seçilmedi” sorunu iso dosyasının ismini değiştirince düzeliyor.
  Kısaca “pardus” yapınca sorun kalmadı.

 15. Muhammed

  Hocam ben win 7 ultimate 32 bit de denedim olmadı. Aynen dediğin gibi iso dasyasını seçtm, usbye aktarım, bilgisayarı usb den boot ettim, bigisayar açılırken F9 a basarak usb mi seçtim ama iç işey olmadı. Windows yine normal bi şekilde açıldı. Beni aydınlatırsan sevinirim.

 16. Muhammed

  Hocam aynen dediğin gibi win7 ltimate 32 bit İSO dosyasını usb me aktardım. Daha sonra bilgisayarı usb den boot ettim, bilgisayar açılırken F9 a basarak usb mi seçtim.Fakat hiçbişey olmadı. Yine eski windowsum çalıştı.
  Acaba nerede yanlış yapmış olablirim beni aydınlatırsan sevinirim.?

  • Oğuz Kırat

   Windows 7 USBAktarıcı tarafından aktarılamamaktır. USBAktarıcı Linux dağıtımlarının USB üzerinden yüklenmesi için hazırlanmıştır.

   • Muhammed

    Hocam pardüste kurdum hiç bir sorun çıkmadı. Ama windows a olmadı acaba bildiğin windowsa uyumlu bi program varsa söylermisin…

 17. ferit

  windows xpde denedim programı açıyorum error veriyor uygulama yapılandırması dogru olmadıgından ,bu uygulama başlıyamadı.uygulamayı yeniden yükleme sorunu giderebilir diye hata alıyorum napmam lazm

 18. Kutluay

  Selamlar,

  usb’den pardus’u basariyla baslatabiliyorum ve calismasinda bir problem yok. ancak her restart edildiginde ayarlar kaybolmus oluyor (sanki ilk kez calistiriyor musum gibi ayarlari yapmam gerekiyor). Bu normal midir? degilse – neyi atliyorum?

  simdiden tesekkurler.

  • Oğuz Kırat

   Merhabalar,
   Sanırım Live (Çalışan) CD kullanıyorsunuz, lütfen onun yerine kurulan CD ile bilgisayarınıza yükleme yapınız, çalışan CD’de ayarlarınız ve dosyalarınız kapatıp açma sonrası kaybolur.

 19. Eyüp

  pardus dosyasını seçince dosya özel karakter içeriyor uyarısı verdi ve dosyayı geçici kalasöre taşııdı. sonra usb sürücüyü seçmeyi unuttum ve hata verdi şimdi pardus dosyasını bulamıyorum.

  • Oğuz Kırat

   Herhangi bir klasörde adres çubuğuna %temp% yazın ve Enter tuşuna basın. temp.iso olarak orada olacaktır.

 20. Erol

  oğuz kralsn çok teşekkürler çok yardımı oldu hem programın hem de anlatımın 🙂

 21. samet

  hocam bendede program acılmıyo defalarca ındırdım baska yerdende ındırdım ama aynı ata butun surumlerde error verıyor programı acmıyor xp denedım bılgınıze pardus kullanayım dedım ınanın sogudum baska bır onerdıgınız program varmıdır

  • Oğuz Kırat

   Microsoft Visual C++ 2008 paketini indirip kurmanız gerekmekte. (Buradan ulaşabilirsiniz:)

 22. Ömer

  Ben Usbye Yazdırıyorum Linuxu Yüklüyorum Usbyi Formatladığımda Usbim 1,30Gb Olarak Gözüküyo Halbuki Usb Belleğim 8 Gb Nasıl Düzeltebilirim.

  • Oğuz Kırat

   Program içerisindeki biçimlendirme fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

  • Oğuz Kırat

   Merhaba,
   Eğer USBAktarıcı düzgün çalışmıyorsa dd komutu ile aktarım yapmayı deneyebilirsiniz.
   USBAktarıcı 4 üzerinde çalışmakta olduğumdan bir çok sorunu 4. sürüm ile düzeltmeyi hedefliyorum.
   Teşekkürler.

   • _Tatarbeyi_

    Sayın Kırat,
    Bu problem USB’nin FAT formatlı olmasından kaynaklanabilir mi?

    • Oğuz Kırat

     Cihazınızı FAT32 olarak biçimlendirerek kullanmanızı önermekle beraber, USBAktarıcı normalde zaten işleme başlamadan cihazı biçimlendiriyor. Sizin de o bölümde sorununuz olduğuna göre cihaza erişememe gibi bir problem olabilir. Başka bir bilgisayar ya da usb bellekle test etme şansınız olursa tekrar deneyin.

 23. Mustafa

  Merhaba,
  Ben daha önce hem çalışan hem kurulan Pisi’yi aktarıcı ile Flash bellege aktardım çok güzel çalıştılar çalışan bellegi iş yerinde bilgisayar kısıtlı oldugundan bazı kısıtlamaları aşmak için iş yerinde hemen hemen her gün kullanıyorum. Bir arkadaşıma Pisi kurma ihtiyacından dolayı tekrardan Flash bellege yazmam gerekti ama bu sefer ne evde nede iş yerin bellege yazdıramadım ne yaptıysam olmadı programdan daha önce oldugu gibi İso dosyası ve bellegi seçiyorum kopyalamaya başlat diyorum lütfen bekleyin hazırlanıyor diyor ve orada kalıyor daha önce hiç sorunsuz çalışan program ikinci defa ben oynamam diyor bu bir anlam veremedim. Bunu üzerine bende Sistem yöneticisine bu işi yapabilecek her hangi bir parogram olup olmadıgını sordum O’da ilginç bularak bir denmek istedi daha sonra beni aradığında kopyalamayı yaptıgını söyledi. ben buna bir anlam veremedim tekrar başka bellege yaptıgım deneme yine olumsuz aynı sonuç. Sorunun ne oldugunu ben çözemedim snırım program canı istegiği zaman kopyalama yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.