USB Aktarıcı’nın Windows Ortamında Kullanılması

Kategori: Eski Yazılar, Projelerimden | 46

Windows ortamında da USBAktarıcı’yı kullanarak Pardus, MeeGo gibi işletim sistemlerini USB flash belleğe aktarabilirsiniz.

Bu yazıda bu işlemi nasıl yapabileceğinizi resimli olarak anlatacağım.

USBAktarıcının Windows Sürümünü http://blog.oguzkirat.com/usb-aktarici adresinden indiriyoruz.

Pardus, MeeGo ya da uyumlu diğer Linux ISO ya da IMG dosyasını ilgili dağıtımın sitesinden indiriyoruz.

[warning]Burada yer alan işlemler flash belleğinizde veri kaybına neden olacaktır. Lütfen öncelikle tüm dosyalarınızı yedekleyiniz.[/warning]

Başlangıç olarak USB flash diskimizi biçimlendirelim. Eğer daha önce bir yükleme yaptıysanız, bu şekilde flash diskinizi tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz.  Bilgisayarım’dan flash diski buluyoruz ve Format (“Biçimlendir”) seçeneğini seçiyoruz.

 

 

 

Dosya sistemi (File System) olarak FAT32’yi seçiyoruz ve Biçimlendir (Format) butonuna tıklayarak biçimlendirmeyi onaylıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İndirmiş olduğumuz USBAktarıcının son sürümünü simgesine çift tıklayarak başlatıyoruz. ISO ya da IMG imajını seçmek için Gözat butonuna basıp dağıtımın ISO ya da IMG dosyasını seçiyoruz.

Ardından aktarılacak diski seçmek için ikinci Gözat butonuna basarak açılan menüden aktarım yapılacak diski seçiyoruz.

Seçimlerimizden emin olduktan sonra Hazırla butonuna tıklıyoruz. Uygulama verilerin silineceğine dair onay alacaktır.

Aktarım işlemi başladıktan sonra bitene kadar USB diskinizi sökmeyin ve pencereyi kapatmayın.

İşlem tamamlandığında varsayılan tarayıcınız açılacak ve kurulum ile ilgili notlar çıkacaktır. Bu notları dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Artık bilgisayarınızı yeniden başlatıp USB belleğiniz üzerinden boot edebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınız açılırken boot ekranına girip USB belleğinizi seçmeniz gerekecek. Bu işlemi çoğunlukla bilgisayarınız daha ilk açılırken (bilgisayarınızın marka ve modeline göre) ESC, F11, F12 DEL tuşlarına basarak yapabilirsiniz.