Pardus resmi sitesinde ben ve USBAktarıcı

Kategori: Anasayfa, Eski Yazılar, Genel, Projelerimden | 4

Özgürlükİçin’den ulusal işletim sistemimiz Pardus’un resmi sitesinin güncelleneceğini duymuştum. Ancak girmek bugüne kısmetmiş. Eski site uzun zamandır güncellenmiyordu. Yeni site öncekine göre oldukça güzel görünüyor ve daha işlevsel. Bu yüzden öncellikle yeni tasarımı hazırlayan ve üzerinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Sayfanın biraz altında yer alan “Pardus’u Kurun” bağlantısına tıkladığımda “USB’den kurun” seçeneğinin en ön sırada olduğunu görmek yeni tasarımla karşılaştıktan sonra beni şaşırtan ikinci şey oldu. Bu, geliştiricilerin USB üzerinden kurulumun en pratik ve en hızlı yol olduğunu düşündükleri anlamına gelmekteydi.

Beni üçüncü şaşırtan konu ise “USB’den kurun”  bağlantısına tıklayınca ilk olarak USBAktarıcı’dan bahsedilmesi ve bununla kalmayıp bu siteye bağlantı verilmesi.

Yazı şu şekilde:

Bilgisayarınıza Pardus kurmak için İnternet’ten indirdiğiniz bir kalıp dosyasını kullanarak uygun büyüklükteki bir USB belleği kurulum medyası olarak kullanabilirsiniz. Kalıp dosyasını hemen sağ tarafta görebileceğiniz İndir tuşuna basarak edinebilirsiniz.

Pardus gönüllülerinden Oğuz Kırat’ın yazdığı USB Aktarıcı programıyla USB belleğin hazırlanması kolayca gerçekleştirilebilir.

Diğer bir yöntem de dd komut satırı uygulamasını kullanarak kalıbı belleğe aktarmaktır.

Her iki yöntemle ilgili ayrıntılı bilgi Pardus-Wiki sayfasında bulunabilir.

USBAktarıcı benim bu kadar kapsamlı ilk açık kaynak projem. Projenin geliştirilmesinde Pardus topluluğunun her aşamada katkısı oldu. Özgürlükİçin’deki Beyin bölümüne gönderilen istekler ve kullanıcı yorumları beni bu projeye başlamaya itmişti. İşe yarar ilk sürüm çıktığında bir çok Pardus sitesi ve gönüllüler projeyi bir çok kullanıcıya ulaştırdı. Yeni fikirler ve hata raporları gelmeye başladı. Projeye istek üzerine çoklu dil desteği ekledim ve proje yine topluluktaki gönüllüler tarafından Rusça’dan Arapça’ya kadar bir çok dile çevrildi. Ve şimdi resmi Pardus sitesi projeyi tüm Pardus kullanıcılarına tanıtıyor.

Şimdiye kadar proje üzerinde emeği geçen, projeyi destekleyen, duyuran ve kullanan herkese teşekkürler.

Çok yakında yeni dilller ve Ubuntu (çalışma) desteğiyle yeni bir USBAktarıcı sürümü sizlerle olacak.

İşte sayfanın adresi ve ekran görüntüsü:

http://www.pardus.org.tr/destek/belgeler/usb-kurulum/

USBAktarıcı’ya şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.blog.oguzkirat.com/usb-aktarici

4 Responses

 1. Hüseyin KAPICI

  Güzel Çalışma Olmuş Ellerinize Sağlık Başarılar Dilerim.

 2. metin özsoy

  merhaba sevgili oğuz kardeşim xp 32 bit kullanıyorum

  parduş cd sini indirdim fakat transfer programıyla bir türlü usb den çalıştıramadım dvd den de denedim iso dan da denedim .aktarım başarılı diyo removel den açıyorum bilgisayar başlangıcından removel disk i görüyo fakat no bootable yazıyo

  usb nin de içine giremiyorum tıkladığım zaman biçimlendirilmemiş biçimlendirmek istermisin diyo.talimatları aynen yapıyorum ama beceremedim lütfen yardımcı olurmusun.ayrıca bununla ubuntu yada windows ta kurabilirmiyim teşekkürler iyi çalışmalar

 3. Mehmet AYDIN

  Bayağı eski bir bilgisayarıma USB ile Pardus, Ubuntu vs. kurmayı denedim fakat unetbootin, universal usb installer programları işime yaramazken 2 yıl önce indirdiğim Usbaktarıcı yazılımınız işime yaradı. Böyle kullanışlı, her koşulda görevini yerine getiren bir yazılım geliştirdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.