Bada 2 Yükleme Kılavuzu

Kategori: Anasayfa, Eski Yazılar, Genel | 30

Bada 2 çıkalı aylar oldu, ancak uygulama mağazasında bir çok kişi hala işletim sistemi uyumsuzluğundan ötürü hata aldıklarından bahsediyor.

Bu yazıda nasıl telefonunuzu Bada 2’ye yükseltebileceğinizden bahsedeceğim.

Sık Sorulanlar

[important]Bada 2 yenilikleri ve ekran görüntüleri için tıklayın.[/important]

Bada 2’nin uygulama uyumluluğu nasıl?

Bada 2’ye güncellemediğinizde uygulama mağazası Samsung Apps‘te Bada 2 uygulaması yüklerken Uyumsuz OS. Yüklemek için ürün bilgisini güncelleyin. (8001) gibi bir hata alırsınız.

Bada 2 eski Bada uygulamalarının bir çoğunu çalıştırmaktadır. Bu sayede eskiden satın almış olduğunuz uygulamaları tekrar indirip Bada 2 üzerinde kullanabilirsiniz.

Telefonumu Bada 2.0’a güncellemeliyim?

Tek kelimeyle Evet.

Bada 2 Güncellemesini Tek Başıma Yapabilir Miyim?

Evet

Bada 2 Güncellemesi Garantimi Geçersiz Kılar Mı?

Samsung Kies üzerinden yapılan güncellemeler garantinizi geçersiz kılmaz. Başka yöntemler ve Samsung tarafından yayınlanmamış firmwareler garantinizi geçersiz kılabilir.

Şu anki Bada sürümümü nasıl öğrenebilirim?

Ayarlar -> Telefon Hakkında -> Sistem Bilgisi altından öğrenebilirsiniz.

Bada 2 hakkında daha fazla bilgiyi nereden bulabilirim?

Bada 2’nin Getirdikleri (İnceleme) yazımı okuyabilirsiniz.

Bada Rehber, Notlar ve Takvim Yedeği Alma

Her şeyden önce telefonunuzun yedeğini almanızı öneriyorum. Normalde bu işlem Kies tarafından yapılıyor. Yükleme sırasında yedek almanız önerilecektir, ancak işi sıkı tutup önceden telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp tüm resim, müzik, video ve dökümanlarınızı bilgisayarınıza kopyalayın.

Yedek almak ve yazılım güncellemek için Samsung Kies yazılımını bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor.

Resim, Müzik ve Videolarınızı ise Kies ile değil, ayrıca bilgisayarınızı USB Yığın Bellek (Ayarlar->Bağlantılar->USB->Yığın Depolamayı seçerek) modunda bağlayarak ya da hafıza kartı aracılığıyla yedeklemenizi öneririm. Kies üzerinden işlem uzun sürdüğü gibi yedeklere ulaşmanız da daha zor olacaktır.

Kies ile bağlanmak için Ayarlar->Bağlantılar->USB->Samsung Kies’i seçmeniz gerekmekte.

Samsung Kies İndirme

Yazılımı http://www.samsung.com/tr/support/usefulsoftware/supportUsefulSwMobile.do adresinden Kies 2.0 bölümündeki Windows için indirme bölümünü kullanarak indirip kurmanız gerekmekte.

Yazılımı indirip kurduktan sonra telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

Samsung Kies yazılımını açtıktan sonra telefonunuzun tanınması için biraz bekleyin.

Ardından Kies’teki Yedekleme/Geri Yükleme sekmesine tıklayarak yedeklemek istediğiniz bölümleri seçip Yedekle butonuna basmanız yeterli olacaktır. Yedekleme işlemi bitene kadar bekleyin.

Ağ ayarları, tercihler, e-posta hesapları ve uygulamalarınızı yedeklemenizi önermiyorum, daha sonra temiz bir kurulum yapılması daha iyi olacaktır.

Navigasyon bilgileri ve ayarlarını ise yanlızca Bada 1.0 ya da Bada 1.2’de navigasyon lisansı satın aldıysanız yedeklemenizi tavsiye ederim.

Tüm bilgilerinizi yedeklediyseniz USB depolama modunda bağlanıp hafıza kartınızdaki SamsungLBS ve Others klasörlerinizi silmenizi ve telefon hafızasını biçimlendirmenizi öneririm. Bu sayede eski uygulama artıklarından ve haritalardan kurtulmuş olursunuz. Daha sonra indirmiş olduğunuz uygulamaları ve haritaları Samsung Apps ve Navigasyon uygulamasıyla geri yükleyebilirsiniz.

 Bada 2 Yükleme Kılavuzu

Bundan sonra Samsung Wave ve Wave II için Bada 2 güncellemesinin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Başlamadan önce şunlardan emin olun.

 • Windows XP, Vista ya da 7 yüklü bilgisayarıma Samsung Kies uygulamasını kurdum. (Buradan indirip kurabilirsiniz)
 • Internet bağlantım ve USB kablom var.
 • Telefonumun şarjı tam.
 • Verilerimin tamamını yedekledim.
 • Yükleme sırasında telefonumu kullanamayacağımı  ve kullanmayacağımı biliyorum.

Elektrik kesintisi gibi durumlarda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak için bir laptop kullanmanızı öneririm.

Yükleme sırasında

 • Dosyaların indirilmesi sırasında internetin gitmesi ya da hata almanız durumunda devam etmeniz mümkün.
 • Yazılım güncelleme sırasında kablo bağlantısının kesilmemesi ve telefonun kullanılmaması gerekiyor.
 • Telefonunuzun yeniden başlaması, kapanıp açılması ve ekranda garip yazı ve simgeler çıkması normaldir, işlem bitene kadar bekleyin.
[warning]Yazılım güncelleme sırasında telefonunuza ya da verilerinize gelecek her türlü zarardan siz sorumlusunuz. Genelde güncelleme sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılmasa bile bunu hatırlamak isterim.[/warning] [important]Eğer güncelleme yapmaktan korkuyorsanız, ya da güncellemeyi yapamıyorsanız bir Samsung servisine telefonunuzu güncelletebilirsiniz. Bu işlem bildiğim kadarıyla ücretsiz yapılıyor.[/important]

Haydi Başlayalım

Wave ya da Wave II cihazınızı bilgisayara Samsung Kies modunda bağlayıp Samsung Kies uygulamasını açın.

 

Normalde telefonunuzu Kies’e bağladığınızda yukarıdakine benzer bir uyarı alırsınız.

O ekran gelmemiş olsa bile Yeni üretici yazılımı mevcut şeklinde bir bilgi görüntülenecektir. Yeni Wave cihazımızın yazılımın yükleme işlemine “Üretici yazılımı yükseltme” butonuna basarak başlayabiliriz.

[important] Eğer “Cihazınız Kies aracılığıyla yazılım yükseltmesini desteklemiyor. “ hatası alırsanız  yükleme işlemini Kies üzerinden gerçekleştiremiyorsunuzdur. Telefonunuzu servise götürüp Bada 2 yükletebilirsiniz.[/important]

Burada benim de bahsettiğim uyarılar yer almakta hepsini okuyun ve kutucuğu işaretleyin ardından “Yükseltmeyi başlat” butonuna basabilirsiniz.

Bir süre sonra “Üretici yazılımı yükseltme bileşenleri karşıdan yükleniyor.” ifadesini göreceksiniz. Bu aşamada yükseltme işlemini yapacak araçlar internetten indirilecek.

Ardından bu ekran ile en son Samsung Wave firmwaresi Samsung sunucuların indirilecek. Bu işlem bir öncekine göre biraz daha uzun sürebilir. Bu sırada hata alırsanız telefonu ve Kies’i kapatıp açarak tekrar deneyebilirsiniz. (Kies’i kapadıktan sonra CTRL+ALT+DEL ile Görev Yöneticisi’ni açarak alt Kies uygulamalarını da kapatmanız tavsiye edilir.)

Bir sonraki aşamada yazılım telefonunuza yüklenmeye başlayacak bu sırada telefonunuzun ekranın bir yazılım yükleme simgesi görebilirsiniz. Kabloyu çıkarmayın ve telefona dokunmayın.

Bada 1.0 kullanıyorsanız telefonunuz burada Bada 1.2’li  bir ara sürüme güncellenecek. Henüz Bada 2’ye güncellemeyecek. Bu ara sürümden Bada 2’ye güncellenecektir.

Bu aşamada bir yedek oluşturabilirsiniz. Eğer daha önce yedeğinizi aldıysanız “Yedeklemeyi Atla” seçeneğine tıklayın.

Yedeklemeyi atladıysanız ya da yedeklemeyi yaptıktan sonra tekrar üretici yazılımı yükseltme bileşenleri indirilecek ancak bu sefer işlem çok daha çabuk tamamlanacaktır.

Tekrar bir yazılım güncelleme işlemi başlayacaktır. Bu sırada telefonunuz Download Mode’a girebilir. Yeniden başlayabilir.

Tebrikler, yazılım yükleme işlemi tamamlandı. Şimdi kabloyu çıkarabilir ve Bada 2’yi kullanabilirsiniz.

Kies ile yedeklediğiniz verileri geri yüklemeyi unutmayın.

 


İkinci bir yöntem: Multiloader ile Bada 2 Yükleme

YASAL UYARILAR:

 • Samsung Kies, yazılım ve operatör uyumluluğunu denetler, telefonunuzun durumunu kontrol eder ve daha güvenli bir yazılım yükseltmesi sağlar. Bu yöntemi sadece Samsung Kies ile sorun yaşamıyorsanız bu yöntemi kullanmayınç
 • “Cihazınız Kies aracılığıyla yazılım yükseltmesini desteklemiyor. ” şeklinde hata alıyorsanız bu yöntem işe yarayabilir.
 • Bu yöntem Samsung tarafından desteklenmemektedir. İşlemin hatalı olması sonucu garantiniz geçerliliğini yitirebilir.
 • Operatör tarafından markalı satılan cihazlarda bu yöntemi kullanmayın. (Yazılımın operatör tarafından özelleştirildiği ya da SIM kilitli modellerden bahsediyorum.)
 • Bu yöntemle yüklediğiniz firmwarelerin doğru, kararlı ve güvenli olduğu konusunda garanti yoktur, her zaman Samsung’un sağladığı firmwareleri kullanmanızı öneriyorum.
 • Modifiye edilmiş yazılım yüklemenin ve paralel ithalatla Türkiye getirilmiş cihazları Bada 2’ye yükseltmenin tek yolu Multiloader gibi gözüküyor.
 • Bu yöntem sadece genel bilgilendirme amacıyla gösterilmiştir ve yetkisiz kullanıcılar tarafından kullanılmamalıdır. Telefonunuzu yükseltmek için Kies’i kullanın ya da telefonunuzu servise götürün.
 • Tüm sorumluluk size aittir.

Firmware dosyası:

http://www.sammobile.com ya da http://www.badaturkiye.com gibi siteler firmware dosyaları yayınlamaktalar. Bu işlem riskli ve Samsung tarafından önerilmediğinden direkt olarak bir firmware dosyasına link vermeyeceğim.

Başka sitelerden indirebileceğiniz içerikten ilgili site sahibi sorumludur. Herhangi bir sorumluluk kabul etmemekteyim.

Şurada TurkoCFW adında güzel bir Bada ROM çalışması bulunuyor. Bada 2’ye güncelleme için bu ROM’u tercih edebilirsiniz. (Alternative links bölümünden alternatif linklere ulaşabilirsiniz): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2306458

İşte bazı hatırlamalar:

 • En son Bada 2 TUR (Turkey) yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Şu anda S8500JVLC2  veya S8530JVLC2
 • Yurtdışından operatör kilitli ya da operatör tarafından özelleştirilmiş yazılım kullanan telefonlara bu şekilde yükleme yapılmamalıdır. Sadece kilitsiz telefonlarda bu işlem uygulanmalıdır.
 • Farklı bir modelin yazılımı asla yüklenmemelidir.
 • Firmware dosyaları asla birbiriyle karıştırılmamalıdır.
 • Telefonunuzu bir Asya ülkesinden aldıysanız Avrupa yazılımlarını yüklememelisiniz.
 • Paralel ithalat ürünleri bu şekilde Bada 2’ye güncellenebilirler.
 • İşleme başlamadan Samsung Kies bilgisayarınızda yüklü olmalıdır.
 • Şarjınız tam dolu olmalıdır.
 • Yükleme işlemi sırasında telefon kullanılmamalıdır.
 • Yükleme işlemi sırasında bilgisayar ve telefon arasında bağlantı kesilmemelidir.

Gerekli Programlar

Samsung Kies’i buradaki Kies 2.0 bölümündeki Windows için indirme bölümünü kullanarak indirip kurmanız gerekmekte.

Multiloader programını da buradan indirebilirsiniz.

Download Mode’a geçiş

Samsung Kies’i ve bilgisayarınızdaki diğer tüm çalışan uygulamaları kapatın. (Kies kurulu olmalı ama çalışmamalı)

Telefonunuzun bilgisayar bağlantılarını kesip normal bir şekilde kapatın. Bir on saniye bekledikten sonra ses kısma, kilit ve açma/kapama tuşuna birkaç saniye basılı tutun ekranda Download Mode yazısını göreceksiniz.

Şimdi bilgisayarınızı telefona USB kablo ile bağlayın. Bir süre sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Firmware Dosyalarını Seçme

Multiloader’ı açın.

Boot Change ve Full Download kutucuklarını işaretleyin.

LSI‘yi seçin.

İndirdiğiniz firmware dosyalarını bir klasöre çıkarın.

Boot butonuna basarak çıkardığınız dosyalar arasında BOOTFILES klasörünü seçin.

AMSS’ye basarak amss.bin dosyasını seçin.
APPS’e basıp apps_compressed.bin dosyasını seçin.
RSC1’e basıp rc1 uzantılı dosyayı seçin.
RSC2’ye basıp rc2 uzantılı dosyayı seçin. (İki dosya varsa Low olanı seçin.)
FACTORY FS’ye basıp FFS uzantılı dosyayı seçin.
SHP APP’a basıp ShpApp.app dosyasını seçin.
CSC’ye basıp CSC uzantılı dosyayı seçin.
(Eğer PFS uzantılı bir dosya varsa PFS butonuyla onu da seçebilirsiniz, genelde olmuyor.)

Dosya adlarında değişiklikler olması olası, uzantılara dikkat etmeniz gerekmekte.

Port Search butonuna basın. (Telefonunuz Download modunda ve bağlı olmalı)

Şöyle gözükecek:

Hazırsanız Download butonuna basarak yükleme işlemini başlatın.

Bootloader yüklendikten sonra telefonunuz yeniden başlayacak. Bazen yeniden sürücü yükleme uzun sürebileceğinden bu işlemde Multiloader tekrar telefonu bulamayabilir. İşlem duru ve devam etmezse Multiloaderi kapatıp tekrar açıp, tekrar aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Yükleme işlemi tamamlandığında sağda “All files completed” yazacak ve telefonunuz Bada 2 ile açılacaktır.

Telefonunuz açıktan sonra arama bölümünden *#272*ssdd# (ssdd yerine o anki saat ve dakikakayı yazın örnek saat 12:03 ise *#272*1203# ) tuşlayın ve TUR’u seçin ve yükleyin. Biraz bekleyin. Ardından telefon tekrar başlayacaktır. Bu sayede telefonumuzu Türkiye yazılımına uyarlamış olduk. (Türk operatörlerinin ayarları otomatik yapılacak, çeşitli uygulamalar buna göre davranacaktır.)

Eğer yükleme sırasında herhangi bir sorun olur ya da hata alırsanız sırayla şunları deneyebilirsiniz.

 • Cihaza bağlanamıyorsanız, antivirüsünüzü devre dışı bırakın ve çalışan tüm programları kapatın. Kies’in yüklü olduğundan ve kapalı olduğundan emin olun. Gerekirse başka bir bilgisayardan deneyin.
 • Multiloader’i kapatıp tekrar ayarlayıp tekrar yüklemeyi deneyin.
 • Kabloyu çıkarıp, telefonu kapatıp, pilini çıkarıp tekrar takıp, telefonu hiç açmadan tekrar Download moda girerek tekrar yüklemeyi deneyin.
 • Hiç bir şekilde telefonunuz açılmıyor ve yazılım yüklenmiyorsa telefonunuz brick olmuş demektir, en yakın servise götürün.