Samsung Wave’e Android Yüklemek (Jelly Bean 4.2.1 – CyanogenMod 10.1)

Bada yüklü Wave telefonlarınıza Android Jelly Bean yükleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu makalede bunun nasıl yapılacağını anlatacağım.

ÖNEMLİ NOT: CM11 Wave için uyarlanmıştır. Buradaki eski sürümü yüklemek yerine onu yüklemeyi tercih ediniz. Buraya tıklayarak ilgili yazıma ulaşabilirsiniz.

LÜTFEN MAKALEYİ EN BAŞTAN SONUNA KADAR DİKKATLİ BİR BİÇİMDE OKUYUNUZ.
Sevgili arkadaşlar,
Gelen yorum ve e-postalarda dolayı tekrar bu uyarıyı yazıyorum. Burada anlatılanlar Samsung Wave I içindir. Bu işlemleri yaparken telefonunuzda Bada 2 yüklü olmalıdır. Oluşabilecek sorunlardan sorumlu olmadığımı defalarca belirttim. Sorun yaşayanlara da yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer telefonunuzda Bada 2 yüklü değilse ya da yükleme sırasında bir sıkıntı oluşursa Bada 2 orjinal yazılım dosyaları badaturkiye.com ve sammobile.com adresinde bulunmaktadır. Oradan en son Türkiye yazılımını indirip kurmanızı öneririm. Tekrar söylüyorum, uyarıları, artıları eksileri ve yönergeleri iyi okuyun. Android bu telefonda stabil çalışmıyor, sadece denemek/yazılım geliştirmek için kullanılabilir durumda, lütfen bunu unutmayın. En son baktığımda yeni bir sürüm çıkmamıştı, ancak ben telefonumu değiştirdiğim için Bada konusunda yenilikleri takip edemiyorum. O yüzden yöntemler ve yazılımlar iyileştirilmiş/değişmiş olabilir.
Anlayışınız için teşekkür ederim.

Neler Gerekiyor?

 • Bada 2 yüklü Wave I (GT-8500) (Bada’nın eski sürümleri yüklüyse güncelleme hakkında makalemi şuradan okuyabilirsiniz.)
 • USB Bağlantı kablosu
 • En az 512 MB boş alan bulunan hafıza kartı
 • Windows XP, Vista, 7 ya da 8 yüklü bir bilgisayar

Yasal Uyarılar:

Bu yazıda yer alan herhangi bir işlemin yapılması sonucu doğacak tüm sorumluluk sadece size ait olacaktır. Telefonunuzun ya da bilgisayarınızın ve aksesuarlarının bozulması, verilerinizin kaybolması dahil olmak ve bununla sınırlı olmamak üzere bu yazıda yer alanların uygulanması sonucunda doğacak her türlü maddi ve manevi zarardan hiç bir şekilde sorumlu değilim. Bu işlemler garantinizin geçersiz kalmasına neden olabilir. Android uyarlamalar bu telefonda tam anlamıyla çalışmamaktadır ve güvenli olmayabilirler. Örneğin pil düzgün yönetilemediğinden kullanım sırasında  uzun süre şarj edilmesi aşırı ısınmaya sebep verebilmektedir. Bu da dikkatli olunmadığında patlamalara, yaralanmalara ve hatta ölümlere yol açabilir. Bu yüzden Android kullanıyorken pili şarj etmemeniz ve uzun süre USB bağlantısı kurmamanız gerekmektedir.

Buna Değer Mi?

Bu sizin kararınız:

ARTILAR:

 • Bada ile aynı anda çalışıyor. Bada’daki bilgilerinizi koruyabilirsiniz ve Bada kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • En son Android sürümünü masraf yapmadan denemiş oluyorsunuz.
 • WiFi, hareket sensörü, dokunmatik ekran, ses, kamera gibi bir çok özellik sorunsuz çalışıyor.
 • SMS alıp gönderilebiliyor. Çağrılar alınıp gönderilebiliyor ancak ses gelmiyor.

EKSİLER:

 • Wave’ler donanım olarak yetersiz kalıyor, bu yüzden biraz yavaş.
 • GPS, mikrofon, yakınlık ve pusula sensörleri ve pil çalışmıyor. (Sürücüler hazır değil, bunun nedeni Bada’nın kodlarının kapalı olması nedeniyle Android’e uyarlama işleminin zor olması)

Uyarılar

 • İşleme başlamadan telefonunuzun ve bilgisayarınızın şarjını doldurun.
 • Tüm dosyalarınızı ve verilerinizi yedekleyin. (Rehber, mesajlar, takvim gibi öğelerinizle birlikte, telefon hafızası ve hafıza kartı dahil olmak üzere)
 • Android’i kullanırken telefonu şarj etmeyin ve uzun süre USB bağlantısı kurmayın. Pil yönetimi çalışmadığından hem pil kalibrasyonu bozuluyor hem de pil tehlikeli olabilecek şekilde ısınıyor.
 • İşleme başlamadan Bada altında Ayarlar -> Genel -> Bellek’e girin.
  • En az 370 MB sistem belleği
  • En az 400 MB uygulama hafızası
  • En az 150 MB dahili kullanıcı hafızasıolduğundan emin olun. Bu kadar yoksa yüklediğiniz uygulamaları silip Hafıza kartına yüklemeniz gereklidir.

Gerekli Programlar ve Dosyalar

ÖNEMLİ NOT: CM11 Wave için uyarlanmıştır. Buradaki eski sürümü yüklemek yerine onu yüklemeyi tercih edinizBuraya tıklayarak ilgili yazıma ulaşabilirsiniz.

 • Samsung Kies’i indirip kurduğunuzdan emin olun. Buradan indirebilirsiniz.
 • MultiLoader programını buradan indirin.
 • Samsung Wave GT-8500 kullanıcıları:
 • CyanogenMod (Wave için): İndir Jelly Bean 4.2.1
  Son Güncelleme 23.03.2013
 • GApps Package indir

 

 Nasıl Yüklerim? – Resimli Anlatım

Bilgisayarınızdan diğer aygıtları çıkarın. Örneğin USB modem gibi cihazlar karmaşaya yol açabilirler.

Telefonunuzu kapatın. 10 sn kadar bekleyin.

Telefonunuz kapalı konumdayken Ses Kısma + Kilit + Çağrı Sonlandırma tuşlarına aynı anda basın. Ekranda Download Mode yazacak. (Olmazsa tekrar deneyin.)

waveDMode

MultiLoader’ı açın. LSI, Boot Change ve Full Download’ı işaretleyin.

BOOTFILES ve armlinux-boot ziplerini bir klasöre çıkarın.

Multiloader’dan BOOT butonuna basarak BOOTFILES_S8500XXKL5 klasörünü seçin.

FOTA’ya basarak armlinux_boot_S8500XXKL5.fota dosyasını seçin.

Telefonunuzu bilgisayara bağlayın. (Download Mode’de iken)

Sürücülerin yüklenmesi için 30 sn kadar bekleyin.

MultiLoader’dan Port Search’a basın. Aşağıda Ready (LISMORE) yazacaktır. Aşağıdaki resme bakabilirsiniz:

waveML

 

Download butonuna basarak yüklemeyi başlatın. İşlem bittiğinde telefonunuz yeniden başlatılacaktır.

 

Telefonunuz’un Ayarlar -> Bağlantı -> USB Yardımcı Uygulamaları bölümünden Yığın Bellek’i seçin ve bu ekranda ileti varken telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz cm-10-wave ile başlayan zip dosyasından zImage dosyasını çıkarın ve bu dosyayı telefon hafızasına (yaklaşık 350 MB lik bölüm) kopyalayın. Ardından indirmiş olduğunuz CyanogenMod ve GApps paketlerini zip halinde bu sefer hafıza kartınıza kopyalayın.

Telefonunuzu kapatın.

Kabloyu çıkartın.
Çağrı sonlandırma + Ses arttırma tuşlarına aynı anda basın. Ekranda bir şeyler yazıp ekran siyah olacak. Bu şekilde 5 dk kadar bekleyin. Ardından kendiliğinden açılacak.

Semaphore CWM Recovery açıldığında ses kısma ve arttırma tuşlarıyla aşağı ve yukarı ilerleyebilir ve menü butonuyla da öğeyi seçebilirsiniz.

badadroid1badadroid2badadroid3

Öncelikle install zip from sdcard‘ı ve sonra da choose zip from external sdcard‘ı seçin.

Kartınızdan cm10.1 ile başlayan zip’i seçin ve Yes- install ile başlayan seçeneği seçin.

Sonra tekrar choose zip from sdcard‘ı seçerek gapps paketini yükleyin.

Bundan sonra Go back ile ana menüye dönerek Power Off seçeneğini seçerek telefonu kapatabilirsiniz.

Android’i Açmak İçin:

Telefonunuz kapalıyken Çağrı Cevaplama ve Çağrı Sonlandırma tuşlarına aynı anda basılı tutarak 3 sn kadar bekleyin.

Bada’yı Açmak İçin:
Normal yollarla Bada’yı açabilir ve kullanabilirsiniz.

İşte Sonuç:

badadroid4Notlar:

 • SMS gönderme ve çağrı alma işlemi yeni geliştirildiği ve hala tam olarak sorunsuz değil.
 • Mikrofon çalışmıyor ve görüşme yapmak imkansız. Ancak en azından kullanım sırasında arandığınzıdan haberiniz oluyor.
 • Şebekeye kayıt olunup çekmeye başlaması PIN kodunu girdikten sonra zaman alabiliyor. Telefonu kapatıp yeniden açarak, bir süre bekleyip tekrar deneyebilirsiniz.

 

Samsung Wave’e Android Yüklemek (Jelly Bean 4.2.1 – CyanogenMod 10.1)” üzerine 119 düşünce

  • Bada’nın yanına konulabiliyor, geliştirme yapmak ve Android’i denemek isteyenler için. Arama olmadın dediğiniz üzere tek başına kullanmak anlamsız.

   • İndirdiğiniz cm-10-wave ile başlayan zip dosyasından zImage dosyasını çıkarın ve bu dosyayı telefon hafızasına (yaklaşık 350 MB lik bölüm) kopyalayın. Ardından indirmiş olduğunuz CyanogenMod ve GApps paketlerini zip halinde bu sefer hafıza kartınıza kopyalayın. BU BÖLÜMÜ ANLAMADIM LÜTFEN YARDIMCI OLUN

 1. bir sorun yaşadığım için cevap olarak yazamadım kusura bakmayın . 3g yi denemedim fakat sms sorunsuz çalışıyor. Şebeke fonksiyonları tamamen kapalı değil yani. Benim ümidim var hala :D

 2. kardesım hersyı eksıksız yaptım fakat cyanogenmod yazan yazıyla beraber etrafında dönen bı ekran var. acılmıyor yanı telefonum. firmware ile ilgili olabılrmı acaba  yada sürüm guncellemedıgım ıcn mı yurtdısından telefon… bılgılendırırsen sevınırm..

   • kardes kolay gelsim benim telefonum 8500 herseyi düzenli oolarak yapdım ama cyanogen modda kaldı ve 6 saat falan bekledim acılmadı halada acılmadı acaba bi yerdemi yanlışlık yaptım cevapınızı bekliyorum SAYGILARIMLA KOLAY GELSİN

 3. kardesim yoruyorum ama multiloader işlemleri tamam fakat dosyaları atarken çok yavaştı yaklaşık 1 saat felan sürdü normal mi birde menüde install dediğimde eror verdi cevaplarını bekliyorum

  • Hayır, bahsettiğiniz şekilde olması normal değil. multiloader 15 dakika gibi bir sürede işlemi tamamlıyordu bende. İsterseniz farklı bir bilgisayarda deneyin.

 4. kardeşim ben herşeyi yaptım fakat telefonu açınca telefon açılmıyor yani sadece ekran çıkıyor telefonun adı yazıyor ama ondan sonrası yok bir şey olmuş olabilirmi?

 5. Kolay gelsin Oğuz Kırat Kabloyu çıkartın.
  Çağrı sonlandırma + Ses arttırma tuşlarına aynı anda basın. Ekranda bir şeyler yazıp ekran siyah olacak. Bu şekilde 5 dk kadar bekleyin. Ardından kendiliğinden açılacak. ben bu bölümü yapamadım yardımcı olurmusunuz bunu deniyorum telefon açılıyor lütfen yardımcı olunuz

  • Bu yazı Samsung Wave GT-8500 içindir. Wave II için farklı dosyalar gerekebilir. xda developers sitesinden bilgi edinebilirsiniz. Gerekirse sammobile.com’dan en son Wave II firmware dosyasını indirip telefonunuzu fabrika işletim sistemine döndürebilirsiniz.

  • Yukarıdaki dosyaların GT-8500 için olduğunu yazmıştım zaten, sizin telefonunuz GT-8530 yani Wave II. Ayrıca sorumluluk kabul etmediğimi de söyledim. Siz gidip telefonunuza yanlış programı yüklediyseniz benim suçum ne? Ben kendi telefonumda da denedim ve çalıştırdım. Virüs paylaşacak olsam kendi adımla aldığım bloğumda neden paylaşayım.

   Her neyse, madem telefonunuzu açamıyorsanız size e-posta ile telefonunuzu geri yükleyeceğiniz dosyaların linkini atıyorum. Telefonunuzu download moda girebildiğiniz sürece yeniden flashlayabilirsiniz.

   İyi Eğlenceler.

 6. Merhaba ben Samsung Wave GT-8500 kullanıyorum dediklerinizi uyguladım ama download yerinde dediğiniz yüklemeyi yaptıktan sonra telefonum yeniden başladı. Şuan telefonum açılmıyor ilk başta çıkan beyaz Samsung Wave GT-S8500 yerinde kalıyor daha ilerlemiyor. Bundan nasıl kurtulabilirim ve ya bu yüklemenin bir aşaması mı ?

  • Yükleme işlemi öncesinde Bada 2 yüklü olması gerekiyordu. Bada 2’yi tekrar yükleyerek eski haline dönebilirsiniz. Dosyaları yorum yazarken belirttiğiniz e-posta adresine gönderiyorum.

  • Google Play çalışıyor, normalde zaten Bada’ya bir şey olmuyor, kullanmaya devam edebiliyorsunuz; yine de memnun kalmazsanız ya da bir sorun çıkarsa Bada 2 orjinal sürümünü yazıda belirttiğim sitelerden indirebilir ve multiloader ile yüklerseniz standart yazılıma dönmüş olursunuz.

 7. s.a ben wawe 2 kullanıcısıyım android yapamıyom multiloader de herseyı yaptıktan sonra download bastıgımda hata verıyo nasıl yapabılırım?
  Download Start Ch[0]
  BootLoader 1703.9KB OK[0.9s]
  ERR : Dbl Erase

  • Sürücüleriniz doğru yüklenmemiş olabilir, Samsung Kies’i yükleyip tekrar deneyin. Olmazsa başka bir USB portunda ya da farklı bir bilgisayarda deneyiniz.

  • Yazıda belirttiğim özellikler çalışmayacaktır, ancak uygulamaların yüklenmesi mümkün. SMS ve çağrı alamayacağınız için WhatsApp’ı etkinleştiremezsiniz.

 8. Merhabalar Oğuz bey!
  Android işletimde kullanamadığımız fonksiyonları (gps, ses kaybı vs…) bada 2 içinde tekrar kullanabiliyor muyuz? Aklımı tek kurcalayan konu bu.
  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim…

 9. kardeş 2 aşamadıkı dowlandındın sağındaki yere bastım dowlanda bastm 1,5 saat sonra bitti başarısız dedi ama yel kapandı hafıza yığıın bellekleri yaptım dosyaları kopyalamam 1 saate yakın sürdü kpattım teli bilgasayardan çektim ses açma yeriyle çaprı solandırmaya bastım ve çok uzun beklettim yine bada şeklinde açıldı ne yapabilirim telefonum samasung wawe 2 bada 2.0 sürümlü

 10. kardes telefonukapatıp ses artttırma ile cagrı sonlandırmaya basıyom bı seyler yazıyo ama 5 dk sonra kapanmıyo 30 dk filan bekledım bu zlmage dosyasını nerden bulucaz

 11. kardeşim emeğin için teşekkür ederiz çok güzel bi çalişma olmus bi ara yükledim sorunsuz çalişti kullandım çokta zevkliydi şu anda tekrar yükleme yapmak istiyorum faka tCyanogenMod (Wave için)linkini yenileyebilme imkanın varsa çok sevinirim

 12. android 4.4.2. yi kit katı yükledim ..şarz sıkıntısı var açılma kapanma da sıkıntı . bada yı ilk seferde de açamıyorum . androidi komple kaldırmak istiyorum bi dosya buldum bunun için . ama recovery modda açmam gerek o modda açılmıyor . komple kaldrmak içn ne yapmam lazım . yardmcı olabilirmisinz

 13. wave 525 ( gt-5253) için android yazılımı varmı? telefon çok güzel ama işletim sistemi yüzünden dogru durust uygulama yukleyemıyorum. samsung apps desen 1-2 saçma sapan uygulamayla dolu bi market. çözüm istiyoruum :/

 14. Selam Benim Telefonum Wave 2 GT-S8530 Bada 2 Yüklüydü Ve Kameraya Bastığımda Telefon Donuyordu Arama Yaparken Donuyordu Sonra Araştırdım Yazılım At Dediler Bada 2′den Bada 1.1′e Döndüm Yine Olmadı Bende Gittim Telefoncuya Verdim 60 Teleye Yaptırdım Ve Düzeldi Peki Şimdi Yeniden Bada 2′yi Güncellersem Yine Aynı Sorunlar Olurmu ? Birde Android Yuklersem Ayni sorunlardan yasarmiyim

 15. Ses kısma+kilit + çağrı sonlardırmaya baştım tamam da ondan sonra dediğiniz MultiLoader’ı açın. LSI, Boot Change ve Full Download’ı işaretleyin. nasıl yapıcaz hiç bişey anlamadım ya ayrdım edin :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz − 4 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>